Ana sayfa Batı Trakya Haberler AZINLIK EĞİTİMİNİ YUNANLI MİLLETVEKİLİ MARİA REPOUSİ SORDU

AZINLIK EĞİTİMİNİ YUNANLI MİLLETVEKİLİ MARİA REPOUSİ SORDU

9
0

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitim sorununu bir de Yunanlı Milletvekili sordu. Demokratik Sol Parti (DİMAR) Milletvekili Maria Repousi, Batı Trakya Türk Azınlık Okullarında öğretmen yetiştirmek üzere geçen yıl Selanik Üniversitesi’nde açılan bölüme öğrenci alınmaması konusunu Parlamento’ya taşıdı ve yetkili Bakan’a sordu. Böylece Azınlık Milletvekillerinin eğitim konusunda vermiş oldukları onlarca soru önergesine ek olarak bir de Yunanlı Milletvekili sormuş oldu.

Demokratik Sol Parti (DİMAR) Milletvekili Maria Repousi, Batı Trakya Türk Azınlık Okullarında İlkokul öğretmeni yetiştirmek üzere geçen yıl Selanik Üniversitesi’nde açılan bölüme bu yıl öğrenci alınmaması konusunu Parlamentoya taşıdı. Repousi, 2 Ekim 2012 Salı günü Eğitim ve Dinişleri Bakanı’na yönelik Parlamentoya sunduğu soru önergesinde, SÖPA’nın kapatılmasının ardından bu yıl Selanik Üniversitesi’nde yeni açılan “Azınlık Eğitimi Bölümü”ne neden Batı Trakya’dan Azınlıktan öğrenci alınmadığını sordu. Alınan öğrenci sayısı sadece 1 kişi.

Repousi yatırdığı soru önergesinde, Selanik Özel Pedagoji Akademisi’nin (SÖPA) yerine açılan yeni bölüme geçen yıl 21 azınlık öğrencisinin alındığını, oysa bu yılki sonuçlarda sözkonusu bölüme öğrenci alınmadığını soru önergesinde açıkça ifade ediyor.

Azınlığın eğitim konusunda anayasal bir hakkı bulunduğunu söyleyen Repousi, Yunanistan’ın ikili ve uluslararası anlaşmalarla bu yükümlülüğün altına girdiğini ve azınlık okullarının eğitim verebilmesi için yeni eğitimcilerin yetiştirilmesinin şart olduğunu ifade ederek şu soruları yazılı olarak sordu:

– Azınlık öğrencilerinin Selanik’teki İlköğretim Eğitimi Bölümü’ne alınmaması ne şekilde izah edilebilir?

– Sayın Bakanın bunun düzeltilmesi için girişimde bulunmaya niyeti var mı? yoksa sözkonusu hareket Trakya’daki Müslüman Azınlığın okullarındaki öğretmenlerin eğitimi konusunda bir politika değişikliğini mi ifade ediyor?

Saygılarımla

DİMAR Milletvekili

Maria Repousi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here