Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AYHAN KARAYUSUF: “SEYYİD ALİ DERGAHI “UCUBE” OLMAMALI”

AYHAN KARAYUSUF: “SEYYİD ALİ DERGAHI “UCUBE” OLMAMALI”

12
0

SYRIZA Rodop Milletvekili Ayhan Karayusuf, Ruşenler köyü yakınlarında bulunan Seyyid Ali Sultan Dergahı’nın giriş kapısındaki tabelanın kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından sökülüp atılması ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Karayusuf açıklamasında, “Seyyid Ali Sultan Dergahı’nın giriş kapısındaki tabelanın kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından indirildiğini büyük bir üzüntü ve hayretle öğrenmiş bulunmaktayım. Tarihi değerinin yanı sıra kültürel zenginliğe de sahip olan Seyyid Ali Dergahı, gerek bölgemiz için, gerek ülkemiz Yunanistan için “ucube” olmamalı, aksine bu tarihi-dini yapının Kültür Bakanlığı tarafından bölgemizde eşi benzeri olmayan tek dini yapı olma özelliğiyle korunması, muhafaza edilmesi gerekir.” İfadelerine yer veriyor

 

“SEYYİD ALİ DERGAHI “UCUBE” OLMAMALI”

23 Eylül Pazar gecesi Evros ili, Ruşenler köyü yakınlarında bulunan sayılı dergahlarımızdan Seyyid Ali Sultan Dergahı’nın giriş kapısındaki tabelanın kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından indirildiğini büyük bir üzüntü ve hayretle öğrenmiş bulunmaktayım.

Seyyid Ali Dergahı bizim kültürümüzün bir parçası olmakla birlikteülkemiz Yunanistan için de çok kültürlülüğün bir simgesidir. Kültür, toplumların gelişme süreçleri içinde meydana gelen maddi ve manevi değerler bütünlüğünü ifade eder. Her toplumun yöresel örf, adet ve yaşam değerleri bir mozaik gibi itina ile işlenmelidir.Çünkü, bir devleti ayakta tutan en önemli unsur, o ülkenin kültürüdür. Günümüzde çağdaşlık, toplumların kendi kültürleri etrafında birleşip, aynı ülkenin farklı topluluklarının kültürlerini öğrenmekle başlar ve o devletin medeni oluşumunu şekillendirir.

Tarihi değerinin yanı sıra kültürel zenginliğe de sahip olan Seyyid Ali Dergahı, gerek bölgemiz için, gerek ülkemiz Yunanistan için “ucube” olmamalı, aksine bu tarihi-dini yapının Kültür Bakanlığı tarafından bölgemizde eşi benzeri olmayan tek dini yapı olma özelliğiyle korunması, muhafaza edilmesi gerekir. Ayrıca, ülkemizdeki dini inançlara renk katan bu dergahın giriş kapısındaki tabelanın sökülmesi yerine, bu dergah aracılığıyla bölgemizde din-turizmini nasıl ve ne şekilde yaygınlaştırabiliriz düşüncesiyle de hareket etmemiz gerektiği kanısındayım.

Dini farklılıklara saygı,her çağdaş insanın “uygarlık” görevi olmalıdır. Herhangi bir dini yapıya zarar vererek, ülkemizin medeni oluşumuna da zarar verdiğimizi unutmamalıyız.

Son olarak, Seyyid Ali Sultan Dergahı’nın giriş kapısındaki tabelanın belirsiz bazı kişi veya kişiler tarafından indirilmesini herkes gibi ben de, hoş bir hareket olarak karşılamadığımı bildirir, bu tür çirkin davranışlar insanlık adına maddi-manevi bütünlüğe olumlu yönde katkı sağlamadığını da artık ırkı, dini, dili her ne olursa olsun herkesin anlamasını ve bilmesini arz eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

SYRIZA Rodop Milletvekili

Ayhan KARAYUSUF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz