Ana sayfa Batı Trakya Haberler ATİNA’DA MEÇHUL ASKER ANITI’NA EGE-İON-AKDENİZ VE ATLANTİK YAZILARI İLAVE EDİLDİ

ATİNA’DA MEÇHUL ASKER ANITI’NA EGE-İON-AKDENİZ VE ATLANTİK YAZILARI İLAVE EDİLDİ

22
0

Atina’da Parlamento önünde Sintagma Meyda’nında bulunan Meçhul Asker Anıtı’na EGE-İON-AKDENİZ ve ATLANTİK yazılı kelimeler ilave edildi.

Anıt etrafında sağ ve sol taraftaki duvarlarda Türkiye’deki bazı şehirlerin ismi de bulunuyor. Tam olarak Meçhul Asker Anıtı yanı başında var olan yer, şehir ve bölge isimlerinin yanına yaklaşık bir hafta önce EGE-İON-AKDENİZ ve ATLANTİK kelimeleri de ilave edildi.

1821’de Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bağımsızlık savaşını başlatan kır gerillalarına Yunanlılar, “Evzoni” diyor. Bu askerler Türkiye’de Efzunlar diye biliniyor. Bağımsızlıktan sonra kurulan Yunan Ordusu’nda Efzunlar özel birlikleri oluşturmuşlar.

Efzun askerlerin neredeyse 100 yıldır beklediği Meçhul Asker Anıtı’nın üzerinde ise ünlü Atinalı Komutan Perikles’in şu sözleri yazar:

“Demokrasi ve vatan için ölenlerin mezarı bütün dünyadır.”

Anıtın sağında ve solunda uzanan duvarın üzerinde de Yunan tarihindeki büyük savaşları, Birinci Dünya Savaşı, Balkan Savaşları, Küçük Asya Ayaklanması Yunan Ordusu savaşları, Güney Rusya’daki operasyonlar, İkinci Dünya Savaşı ve Kore’deki Yunan Ordusunun operasyonlarını simgeleyen bronz şiltler sıralanmıştır.

Anıtın hemen sağındaki ilk şildin üzerinde Sivas, Aydın, Tombulbunar, Bursa, Erdek, Bandırma, Alaşehir, Kütahya, Afyon Karahisar, Sakarya yazar. Bu şilt, “Megali İdea-Büyük Yunanistan” hayaliyle Anadolu’ya çıkıp, geri gelemeyenlerin anısınadır.

Yapılan son çalışmayla da sağ taraftaki yazıların yanına EGE-İON-AKDENİZ ve ATLANTİK kelimeleri de ilave edildi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here