Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ATİNA-PİRE BAŞKONSOLOS’U ALTUNTAŞ İSTANBULLULAR HUZUREVİNİ ZİYARET ETTİ

ATİNA-PİRE BAŞKONSOLOS’U ALTUNTAŞ İSTANBULLULAR HUZUREVİNİ ZİYARET ETTİ

10
0

Türkiye’nin Atina-Pire Başkonsolosu Hayriye Nurdan Altuntaş, İstanbul kökenli yaşlı Rumların barındığı İstanbullular Huzurevini ziyaret etti. İlk defa bir Türk Başkonsolos tarafından ziyaret edilen huzurevi sakinleri duygulanırken, Başkonsolos Altuntaş, yaşlılara ve çalışanlara gül verdi. Ekonomik krizle birlikte bağışların azaldığı huzurevi yönetimi, Türkiye’den gelecek desteğe hayır demeyeceklerini ifade etti.

Atina-Pire Başkonsolosu Altuntaş, Atina yakınlarındaki Palia Fokia adlı sahil kasabasında bulunan İstanbullu yaşlı Rumların barındığı huzurevini ziyaret etti. İstanbullular Huzurevi Yönetim Kurulu Başkanı Nikolaos Vaktzevanis ve diğer yöneticilerden huzurevine dair bilgi alan Altuntaş, daha sonra yaşlılarla Türkçe sohbet ederek gül armağan etti. Ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade eden huzurevi sakinleri, Atina-Pire Başkonsolosu Altuntaş’ın da İstanbullu olduğunu öğrenince duygulandı. İstanbul özlemlerini dile getiren bazı yaşlıların gözyaşlarına hakim olmadığı görüldü. Huzurevinin odalarını da ziyaret eden Başkonsolos, istirahat eden yaşlılardan İstanbul ve Türkiye’ye duydukları özlemi dinleme fırsatı buldu. Huzurevinde kalan yaşlılar, Yunan televizyonlarında yayınlanan Türk dizilerini kaçırmadıklarını da ifade etti. İstanbullular Huzurevi Yönetim Kurulu Başkanı Vaktzevanis, Başkonsolos Altuntaş’a ziyaretin anısına huzurevi logosunun bulunduğu bir madalyon hediye etti.

ATİNAPİRE BAŞKONSOLOSU ALTUNTAŞ: “ATİNADA YAŞAYAN RUMLARLA YAKIN İLİŞKİ İÇERİSİNDEYİZ

Huzurevindeki yemekhane ve çamaşırhane gibi bölümleri de gezen Altuntaş, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) ziyarete ilişkin bir değerlendirme yaptı. “Biz bugün ilk defa Türkiye İstanbul’dan gelen 43 vatandaşımızın bulunduğu huzurevini ziyaret ettik. Kendilerinin çok güzel bir durumda olduklarını gördük.” diyen Altuntaş, “Daha önce böyle bir ziyaret gerçekleştirilmemişti. İlk defa yapmış olduk. Bundan sonra da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Atina-Pire Başkonsolosu Hayriye Nurdan Altuntaş, şöyle devam etti: “Biz, Atina’daki İstanbul kökenli Rumlarla yakın ilişkiler içerisindeyiz. Sayın Dışişleri Bakanımız Davutoğlu’nun ziyaretinde de birlikteydik. Bu zaten görevimiz. Vatandaşımız, her tür sorununu bize gelip anlatsın istiyoruz. Bulabildiğimiz ölçüde çözüm bulalım istiyoruz. Onlarla yakın ilişki içerisinde olmamız gerekir. Olması gereken bu. Sayın Davutoğlu’nun da bu konuda ne kadar hassas olduğunu biliyorsunuz. Atina’da ikinci defa İstanbul kökenli Rumları ziyaret etti. Çok mutlu olduk. Vatandaşlarımız kendisiyle görüşme olanağı buldular.”

“BAŞKONSOLOS’UN ZİYARETİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

“Huzurevi, 26 yıl önce kuruldu. 50 kişilik bir kapasitesi var. 16-20 civarında kişi çalışıyor. Burada kalanlar, geliri ve çoluk çocuğu olmayan yalnız yaşlılar.” diyen İTÜ mezunu Huzurevi Başkan Yardımcısı Yannis Keskinoğlu, şunları söyledi: “Huzurevine devlet katkısı hiçbir zaman olmadı. Buna karşın krizle birlikte bizden alınan emlak vergileri çok arttı. Buranın durumunu iyi şekilde tutabilmek için çok zorluk çekiyoruz. Bağış ya da yardım olmadığı taktirde buranın geleceği biraz zor olacak.”

Atina-Pire Başkonsolosu Altuntaş’ın ziyaretine teşekkür eden Keskinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Altuntaş, buraya gelen ilk Başkonsolos oldu. Sadece biz değil burada kalan konuklarımız da çok sevindiler. Aslında şaşırdılar. Onlar için de bir sürpriz oldu.”

“TÜRKİYE’DEN HUZUREVİNE DESTEK İSTİYORUZ”

Yunanistan’daki ekonomik krizden dolayı huzurevinin ihtiyaçlarının arttığına dikkat çeken bir başka İTÜ mezunu Yönetim Kurulu Üyesi Mihail Mavropulos, “Mali krizden dolayı huzurevinin eksikleri var. Bunlar artacaktır. Hayırseverler bizlere yardım ettiği müddetçe bunları gidereceğimizi tahmin ediyoruz.” dedi.

Türk Başkonsolus’un ziyaretinden özellikle burada kalan yaşlıların çok mutlu olduklarını anlatan Mavropulos, bu ilginin huzurevine yapılacak destekler ile sürmesini talep etti: “Bu ilgiden memnunuz. Herhalde bu ilgi, sadece bir ziyaretle kalmaz. Farklı bir şekilde de gösterilmiş olur. Böyle bir niyet olduğunu zannediyorum. Bu ayni ya da nakdi her neyse biz bu yardımı ister, kabul ederiz. Nihayetinde burası bir huzurevi.”

İSTANBUL KÖKENLİ RUMLAR’IN GERİ DÖNÜŞ TALEPLERİ

Geçen hafta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Atina ziyaretinde İstanbul kökenli Rumların yoğun olarak yaşadıkları Palio Faliro semtini ziyaret etmiş olmasına teşekkür eden Mihail Mavropulos, İstanbullu Rum Evrensel Federasyonu olarak Davutoğlu’na gönderdikleri dosya içeriğini de anlattı. Atina’daki Rum toplumunun önde gelenlerinden biri olan Mavropulos, Yunanistan’da yaşayan Rumların taleplerini şöyle sıraladı: “Sayın Başbakan Erdoğan ve Bakan Egemen Bağış, Rumların İstanbul’a geri dönmelerini istiyor. Bu, ancak bazı şartlar altında olabilir. Bir defa orada eşit bir vatandaş olarak tanırlar mı? Oraya dönecek kişilere hükümet olarak yardımda bulunsunlar. İşe yeni başlayacaklar, hükümet tarafından maddi olarak desteklensinler istiyoruz. Öte yandan bizler Türkiye’de askerliğimizi yaptık. Ancak bazıları değişik sebeplerle askerliğini yapamadan ülkeden ayrılmak durumunda kaldı. Şimdi bunların yaşı ilerledi. Bunlar ya askerlikten muaf tutulsun ya da başka bir formül bulunsun. Ölmüş olanların çocuklarına da Türk vatandaşlığı verilsin.”

Türkiye’nin son yıllarda Rum azınlık için yaptığı açılımlara teşekkür eden Mavropulos, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin durumu, eskiye nazaran çok değişmiştir. Eskiyle alakası yok. Rum Azınlık için yapılan açılımlara çok teşekkür ediyoruz. Ama az önce bahsettiğim konularda da yardım istiyoruz. Ayrıca İstanbul’daki Rum azınlık okullarına bu yıl ilk defa Rum olmayan kişilere ‘misafir öğrenci’ statüsünde kayıt olanağı sağlandı. Bundan sonra bu öğrencilerin ‘asıl öğrenci’ statüsünde kayıt yaptırabilmelerini istiyoruz.”

Beş buçuk dönüm üzerine kurulan 2 bin 227 metrekare kapalı alana sahip 3 katlı huzurevinde, 17 adet iki, 6 adet üç ve 2 de tek kişilik oda bulunuyor. Huzurevinde, çeşitli etkinliklere imkan veren geniş bir salon, yaşlıların dini ihtiyaçlarına cevap veren küçük bir kilise ve revir hizmet veriyor. Huzurevinde yaşları 67-101 arasında değişen yaklaşık 50 Rum kadın ve erkek yaşlı kalıyor. Huzurevinde kalanlar arasında Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın berberi ile İstanbul Zappion Rum Kız Lisesi’nde 20 yıl müdürlük yapan Maria Kontopulu da bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz