Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ATİNA MAHKEMESİ’NDEN YUNANİSTAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ZEDELENMESİN DİYE İLTİCA TALEBİNE DURDURMA KARARI

ATİNA MAHKEMESİ’NDEN YUNANİSTAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ZEDELENMESİN DİYE İLTİCA TALEBİNE DURDURMA KARARI

21
0

Atina İdari İstinaf Mahkemesi’nce darbeci Özkaynakçı’nın iltica talebine durdurma kararı verildi.

Atina İdari İstinaf Mahkemesi Başkanı Evgenia Milonopulu, Yunanistan hükümetinin itirazı üzerine Özkaynakçı’nın sığınma talebinin askıya alınmasını kararlaştırdı.

Gerekçenin ise Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin zarar görmemesi için ülkenin yarına olan bir durum söz konusu olduğundan dolayı bu kararın alındığı belirtiliyor.

İstinaf mahkemesinden darbeci Özkaynakçı’nın iltica talebine durdurma kararı Atina İstinaf Mahkemesi, Yunanistan’a kaçan darbecilerden Süleyman Özkaynakçı’nın iltica talebine Yunan hükümetinin itirazını kabul ederek yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan 8 darbeciden biri olan Süleyman Özkaynakçı’nın kabul edilen sığınma talebi hükümetin kararı temyiz etmesi sonucu askıya alındı.

Bu kararın ardından Özkaynakçı’nın, Olimpiyat Köyü’nde bulunan polis karakolunda yeniden idari gözaltına alınması bekleniyor.

Darbeci Özkaynakçı’nın hakkında verilen yeni kararla ilgili temyiz etme hakkı bulunuyor.

Yunan hükümeti, İltica Komisyonunun kararına Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulma tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle, kamunun yararı için itiraz ederek kararı durdurmak ve iptal ettirmek için Atina İdari İstinaf Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Kararın iptaline ilişkin duruşmanın 15 Şubat’ta gerçekleştirilmesine karar verilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz