Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ATİNA’DA BÜYÜK ASKERİ TÖRENDE İLK KEZ SAGEM’LER GEÇTİ

ATİNA’DA BÜYÜK ASKERİ TÖRENDE İLK KEZ SAGEM’LER GEÇTİ

23
0

Yunanistan’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını ilan ettiği “25 Mart 1821 Ulusal Bağımsızlık Bayramı” dolayısıyla Atina’da büyük askeri tören yapıldı. Törende ilk kez insansız hava araçları SAGEM’ler geçti ve Yunan halkı tarafından büyük alkış aldı.

Yunanistan’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını ilan ettiği “25 Mart 1821 Ulusal Bağımsızlık Bayramı” Atina’da Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un da katılımıyla büyük askeri tören yapıldı. Tören sonrası konuşmalara Altın Şafak Partisi Milletvekili damgasını vurdu. Milletvekili İlias Kasidiaris, “Kahramanlar Osmanlı’yı, Camileri ve başörtülerini Yunanistan’dan kovmak için mücadele verdiler. Bugün siyasi sistemin yeniçerileri yeniden geri getirmek istiyorlar. Yunanlılar karşı geleceğiz ve büyük Theodoros Kolokotronis’in sözlerini unutmamamız gerekir, “Ateş ve Balta secde edenlere” dedi.   

Yunanistan’da ‘25 Mart Bağımsızlık Günü’, parlamentonun da bulunduğu Atina merkezindeki Sintagma Meydanı’nda düzenlenen askeri törenlerle kutlandı. Tank, top, savaş uçağı, helikopter ve kara birliklerinin yer aldığı törene vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Törende ilk kez insansız hava araçları SAGEM’ler geçti ve Yunan halkı tarafından büyük alkış aldı.

Tören, Cumhurbaşkanı Pavlopulos’un Meçhul Asker anıtına çelenk koymasının ardından başladı. Hükümeti Başbakan Yardımcısı Yiannis Dragasakis ve Savunma Bakanı Panayotis Kammenos temsil ederken, bakanlar, siyasi parti temsilcileri, askeri yetkililer ve yabancı ülke büyükelçileri de protokolde yer aldı.

TANKLAR GEÇİT YAPTI

Sintagma Meydanı’nda yapılan askeri geçit törenine, ekonomik krize rağmen mekanize, kara ve hava kuvvetlerinin ağır askeri araçları da katıldı. Silahlarını sergileme fırsatı bulan Yunan ordusu, onlarca tank, füze bataryası, hafif ve ağır silahlarla donatılmış askeri araçlarıyla protokolü selamladı. Savaş uçakları ile helikopterlerin, art arda tören alanı üzerinden gerçekleştirdikleri alçak uçuş gösterisi ilgiyle izlendi.

Silahlı Kuvvetler ve güvenlik güçleri mensupları, siyasi ve askeri yetkilileri selamlarken, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bağımsızlık mücadelesini başlatan askerleri temsilen etekli Evzonların (Efsun) geçit töreni de alkış topladı.

“Ateş ve Balta secde edenlere” 

 

Tören sonrası konuşmalara Altın Şafak Partisi Milletvekili damgasını vurdu. Milletvekili İlias Kasidiaris, “Kahramanlar Osmanlı’yı, Camileri ve başörtülerini Yunanistan’dan kovmak için mücadele verdiler. Bugün siyasi sistemin yeniçerileri yeniden geri getirmek istiyorlar. Yunanlılar karşı geleceğiz ve büyük Theodoros Kolokotronis’in sözlerini unutmamamız gerekir, “Ateş ve Balta secde edenlere” dedi.   

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x403h6c_25-mart-toreni-atina-2016_news

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz