Ana Sayfa Yunanistan Haber Atina’da Askeri Eğitim İşbirliği Protokolü İmzaladılar

Atina’da Askeri Eğitim İşbirliği Protokolü İmzaladılar

0
0

Yunanistan ve Mısır Genelkurmay Başkanları Atina’da Yunan Askeri Eğitim kurumlarında eğitim sağlanması için İşbirliği Protokolü imzaladı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Atina’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Mohammed Farid Hegazy’i Atina’da Gelekurmay Başkanlığı’nda karşıladı. Konuk Genelkurmay Başkanı Mohammed Farid Hegazy 8 Temmuz Perşembe gününe kadar Atina’da kalacak.

Genelkurmay Başkanı Mohammed Farid Hegazy, bugün Konstantinos Floros ile Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos ile de makamında bir araya gelerek görüştü.

Görüşme sırasında, mevcut bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra Akdeniz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki güvenlik ve istikrar üzerindeki etkilerine odaklanarak karşılıklı çıkar konularını gündeme getirdiler, her iki ülke için de en önemli ve öncelik olduğu üzerine mutabık kaldıkları belirtiliyor.

Bu bağlamda, iki ülkenin, özellikle askeri düzeyde, geniş bir ortak eğitim ve tatbikat ağı aracılığıyla geliştirdikleri yakın ilişkilerden, tam bir başarı ile gerçekleştirilen ve halihazırda planlanmış olan ve halihazırda tamamlanmış olan ortak eğitim ve tatbikatlardan özel olarak bahsedildi. “BRIGHT STAR 21” ve “MEDUSA 11” gibi planlanmış ve yakın gelecekte tekrar gerçekleştirilecek olmasından büyük memnuniyet duyulduğuna vurgu yapılıyor.

Son zamanlarda ABD, Fransa, BAE ve Güney Kıbrıs gibi diğer ülkelerle birlikte gerçekleştirilen ortak eğitim ve tatbikatların yanı sıra, katılımlarının operasyonel seviyenin artmasına katkıda bulunmasına ve birlikte çalışabilirliği ve bunların sinerjilerinin, bölgede ortaya çıkan risk yeteneklerinin güçlendirilmesinde katalitik bir etkiye sahip olduğundan, barış ve istikrarı sağlama taahhütlerini kanıtladığına özellikle vurgu yapılıyor.

Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Yunanistan’ın uluslararası hukuka olan sıkı bağlılığına, iyi komşuluk ilişkilerine ve anlaşmazlıkların çözümü için bir temel olarak dürüst diyaloğa atıfta bulunurken, Yunan ve Mısır Silahlı Kuvvetleri ile arasındaki zaten var olan mükemmel ilişkileri ve işbirliğini daha da güçlendirmeye olan ilgisini ve ek ortak yeni işbirlikleri ve faaliyetler üzerine çalışıldığını vurguladı.

Konuk Genelkurmay Başkanı Mohammed Farid Hegazy, Yunan mevkidaşı ile geliştirdiği özel dostluğa atıfta bulunarak, mükemmel ilişkiler hariç, iki ülkenin Silahlı Kuvvetleri arasındaki ortak tatbikatların yürütülmesinden elde edilen sonuçları değerlendirdi. Yunanistan ve Mısır arasında ulusötesi ve askeri düzeyde, daha geniş bölgemizde barış, güvenlik ve istikrarı sağlamak için iki ülke arasındaki ilişkileri askeri düzeyde daha da güçlendirmeye olan bağlılığını ifade etti.

Bu resmi ziyaretin özelliği, iki Devletin Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanları tarafından, Mısır Askeri Kuvvetlerinin, Yunan Askeri Eğitim Kurumlarında eğitim sağlanması için İşbirliği Protokolü’nün imzalanmasıydı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz