Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ATATÜRK, GÜMÜLCİNE’DE COŞKU VE HÜZÜNLE ANILDI

ATATÜRK, GÜMÜLCİNE’DE COŞKU VE HÜZÜNLE ANILDI

15
0

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 77. yılında Gümülcine’de coşku ve hüzünle anıldı.

Tören, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 10 Kasım 09:05’te bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve akabinde Muavin Konsolos Davut Ocak günün anlamını belirten konuşmasıyla devam etti.  

Muavin Konsolos Davut Ocak konuşmasında, “Cumhuriyetimizin kurucusu, İstiklal Savaşı’mızın unutulmaz Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. yıldönümünde saygı, sevgi ve şükranla anıyoruz. Atatürk, yalnızca ilerigörüşlü, eşsiz bir asker ve devlet adamı değil, aynı zamanda büyük bir devrimci ve düşünce insanıydı” dedi.

Günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, “bugün aramızdan ayrılışının 77. yılını idrak ettiğimiz büyük Önder Mustafa Kemal’i rahmetle anıyorum. Atatürk, öncelikle Balkan coğrafyasında doğmuş. Çok kültürlü bir toplumun içinde yaşamış, yetişmiş ve bizlere çok yakın olan hemşehrimiz olmakla övündüğümüz bir insan olarak, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması bizlere gurur ve mutluluk vermiştir” dedi.

Sırasıyla kürsüye gelen Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete de yaptığı konuşmasında, “Mustafa Kemal Atatürk, tabii Müftülerin ağzından Mustafa Kemal Atatürk’ü dinlemek farklı duygu olsa gerek; fakat Mustafa Kemal Atatürk bir siyasi kimlik, bir kumandan, eleştirildiği noktalar hocamın dediği gibi bir din adamının eleştirileceği noktalardır” dedi.

Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği başkanı sami Toraman, “10 Kasım 1938 Atatürk’ün öldüğü değil, ölümsüzlüğe ulaştığı tarihtir. Herşeyden önce Mustafa Kemal’in Balkanlı olması ve bizlerin de hemşehrisi olmasından dolayı büyük onur ve gurur duymaktayız” dedi.  

Son olarak, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’ndaki görevi tamamlanan ve bu hafta içerisinde yeni görev bölgesi olan Bulgaristan Büyükelçiliği’nde göreve başlayacak olan Başkonsolos Ali Rıza Akıncı kürsüye gelerek, günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yaptı. Başkonsolos Akıncı konuşmasında özetle şunları dile getirdi.

“BU NESLİ ÇOK İYİ ANLAMAK DURUMUNDAYIZ”

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3d63lc_baskonsolos-akinci-nin-10-kasim-konusmasi-gumulcine_news

“Belki tarihimizin en parlak, en idealist, en yenilgi bilmeyen, vazgeçmeyen nesillerinden biridir. Daha on yaşında, oniki yaşında bu ülkeyi nasıl kurtaracağız, hangi çareler üzerinde tedbirler alacağız diye düşünmeye başlayan, örgütlenen, dernek kuran, Tıbbiye’de, Harbiye’de başka okullarda bir araya gelen bir nesil. En belirgin özelliklerinden biri, asla yenilgi kabul etmemektir. Bizim hayal dahi edemeyeceğimiz şartlarda mücadeleye devam etmesidir. Kurtuluş Şavaşı’nı bu nesil yaptı. Hayatları savaşla geçti. Hiç bir zaman emeklilik, çiftlik kurma, rahat bir hayat yaşama derdi ve hayali kuramadılar. Bazıları Şehit oldu, birileri doğduğu toprakları bir daha göremedi, yada pasaportla gitmek zorunda kaldı. Bu nesli çok iyi anlamak durumundayız.   

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3d77lz_10-kasim-gumulcine_news

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz