Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ASKERİN NÖBETE BIKTIĞI VE ÇILDIRDIĞI AN

ASKERİN NÖBETE BIKTIĞI VE ÇILDIRDIĞI AN

12
0

Yunan Ordusu’nda askerlerin sayısı az olduğundan dolayı nöbet saatleri neredeyse askerleri çıldırtmanın eşiğine getirdi. Bu videoda izlediğiniz asker tam 6 saatten fazla nöbet tuttuğu için neredeyse çıldırmanın eşiğine gelmiş ve elinden silahını ve başından kaskını çıkararak yerlere fırtlatmış. Bu ve buna benzer şikayetler hemen hemen nerdeyse her kışlada yaşanıyor. Askerlerin azlığı nöbet saatlerin çokluğuna neden oluyor. Böylece askerler nöbet için gittikleri karakollarda bir ay merkeze inmeden dağlık ve ıssız yerlerde durmak zorunda kalıyorlar. Bu tür şikayetler zaman zaman Birlik gazetesinin merkezine de intikal ediyor. Yetkililerin bir an önce özellikle bu nöbet konusuna bir çözüm üretmeleri gerekir. Aksi halde daha buna benzer manzaralar görmeye devam edeceğiz.

Video İzle:

http://www.youtube.com/watch?v=S8C0wp9_nYo&feature=player_embedded

 

Οι …ξεχασμένοι της Κομοτηνής! Στρατιώτες 60 μέρες σε φυλάκιο

 

Για “άγριο χώσιμο” σε φυλάκια του 511 ΜΤ/ΤΟ Κομοτηνής κάνουν λόγο στρατιώτες που υπηρετούν στη μονάδα.

Αναφέρουν μέσω του Δικτύου Ελεύθερων Φαντάρων “ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα όσον αφορά τα φυλάκια: «καθόμαστε τουλάχιστον 30 μέρες και κάποιοι συνάδελφοι κάθονται και 40-50 μέρες, ενώ μας δίνουν 2-3 μέρες τιμητική άδεια.

Μας λένε ότι δεν έχουν άτομα και συμβαίνει αυτό. Είμαστε μόνο 8 ένοπλοι με αποτέλεσμα να κάνουμε κάθε 6 ώρες υπηρεσία, μαζί και ο φαντάρος που μαγειρεύει, ο οποίος δεν έχει κάν ειδικότητα μάγειρα. Αποτέλεσμα είναι να κοιμόμαστε το πολύ 5 ώρες. Κάτω το τάγμα έχει 26 ένοπλους, μερικοί από αυτούς είναι σε μόνιμα πόστα όπως ΚΨΜ  και γραφεία.

Για μια ακόμη φορά εμφανίζεται το γνωστό, ακραίο θέμα των ελλείψεων στην επάνδρωση των μονάδων της παραμεθορίου που δεν οφείλεται φυσικά στη μείωση της θητείας αλλά στη μετατροπή του Στρατού σε πολιτικό εργαλείο εξυπηρέτησης του άθλιου πελατειακού συστήματος των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. 

Οι συνάδελφοι φαντάροι χώνονται γιατί κανένας υπουργός Εθνικής Άμυνας δεν προχωρά σε αποφασιστικό κλείσιμο των άχρηστων μονάδων, αλλά αντίθετα για να εξασφαλίσουν ψήφους τα κόμματα εξουσίας, ανοίγουν και νέα στρατόπεδα στην «εμπόλεμη ζώνη» της Πελοποννήσου και της Μακεδονίας”.

onalert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz