Ana sayfa Yunanistan Haber “Askeri Yanıt Dahi Tüm Senaryoları İnceliyoruz”

“Askeri Yanıt Dahi Tüm Senaryoları İnceliyoruz”

2
0

Panagiotopulos gittiği Kozani’den oldukça sert mesajlar verdi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos gittiği Kozani’de Yeni Demokrasi Partisi Kozani İl Örgütü’nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Panagiotopulos, Ege’de bazı adaların silahsızlandırılmasını gündeme gelmesiyle oluşan ve gazeteciler tarafından kriz hakkında kendisine yöneltilen soruya şu cevabı verdi.

“Tehdit edilen her şey askersizleştirilmez. Yunanistan provoke etmiyor, başkalarının egemenlik haklarını ihlal etmiyor, ancak kendi haklarına meydan okunmaktan ve ihlal edilmekten de hoşlanmıyor.

Gerekirse cevaplayacağız, eğer kırmızı çizgilerin aşıldığını değerlendirirsek, askeri yanıt ile ilgili tüm senaryoları inceliyoruz demektir. Askeri cevap veya çatışma kararı Başbakanındır ve eğer kendisi yapamazsa, Savunma Bakanlığı’nın siyasi liderliğinde olacaktır.

Bütün bunlar açık, ancak dileğim bu saat hiç ama hiçbir zaman gelmesin. Güçlü silahlı kuvvetler arayışımız da böyle bir anın gelmemesi ve böyle bir olayın gerçekleşmemesi.

Türkiye tarafından yakın geçmişte bu kadar kışkırtıcı davranışlar sergilenmemişti. Yapılan tüm bu tahrikler kademeli, metodik ve sistem tabanlı olarak yapılmaktadır.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here