Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ASKER BAĞIRIYOR: “BİR ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN DAHİ PARAM YOK”

ASKER BAĞIRIYOR: “BİR ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN DAHİ PARAM YOK”

13
0

Ülkemiz Yunanistan’daki ekonomik krizin etkileri giderek her kesimi zorlamay abaşladı. Öiftçiler, emekliler, serbest meslek sahipleri, devlet memurları derken şimdide Yunan Ordusu’nda görev yapan askerlerin feryadı başladı. Bu feryadların birinden gelen ses, “bir çocuk sahibi olabilmek için param yok” diyen askerin söyledikleri gerçekten düşündürücü. İnsanoğlu ister istemez üzülüyor böyle durumlara. Gelin bakalım hep birlikte bu askerin söylediklerini özetle okuyalım:

 

“Sevgili meslektaşlarım merhabalar.

Ben de sade bir vatandaşım ama askerim. 34 yaşındayım. Kız arkadaşımla birlikte 4 ay önce dünyaya bir Yunançocuğu getirmek için bir teşebbüste bulundum. Ancak 2% Down Sendromu olasılığı bu sevincimizi aldı. Lanet olsun bu zor duruma rağmen vatanım için mücadele edeceğim dedim. Şimdi yeni ve daha da kötü olaylar deneyimler görüyorum ve tutunmaya çalışıyorum ve asla düşünmüyorum. Bir rüyaydı ve gitti diyorum. Bu da neden?

 

Size bazı bilgiler vereceğim ve siz böyle bir hareket yaparmıydınız söyleyin.

 

1) 84.000 euro borçluyum. (65.000 euro ev kredisi Eurobank, 19.000 euro tüketici kredisi Postbank)

 

2) Yıllık yekün gelirim 15.700 euro, kesintilerden önce 18.250 euroydu. Şimdi artık başedemiyorum. Düşünün ailemde olsaydı. 15.700 euro ile aile yaşatamasın.

 

3) Mayıs ayından itibaren 2 kredimi yeniden yapılandırdım ve şu an ayda 950 euro alıyorum. Bu paralardan 190 euro konut kredisine veriyorum. Ancak bu yapılandırma mayıs 2013 yılına kadar. Daha sonra bu ödemeler artacak.

 

Görevimde 16. yılıma doğru ilerliyorum. Psikolojim değişti, sinirli, atak ve bakışlarım umutsuzluk içinde. Buna rağmen liderlerimiz bizi dualarla doyuruyorlar.

 

HAYIR başka GİTMİYOR…Bütün bunlardan doydum ama cebim her gün boşalıyor. Düşünün Volos’taki evimin kiracısı kalkıp gitsin ve bu kadar boş ev varken ben evimi nasıl ve kime kiralayacağım. Eğer borçlu olmasaydım hadi 200 veya 180 euroya kiraya verecektim ama olmuyor çünkü eve ödediğim taksit 280 euro.

Bu yıl mazot koymak için para nereden bulacağım? Maliyenin istediği 765 euroyu nereden bulacağım? Kenarımda bir euro param yok.

 

Umutsuzluğun bir başka doğru sesidir. Ben efendiliğimden sizlere 16 yıllık maaş bordrosunu sundum. Mesleğin özelliğide örnek olarak tatbikatlar, gece eğitimleri, yangın nöbeti, 24 saatlik ödenmeyen nöbetler ve devletin olağanüstü her görevi.

kendi kendime soruyorum bir devlet memurumuyum ve hangi devlet memurunun maaşıyla kıyaslansam diyorum. Emin olun henüz bulmuş değilim. Kimsenin kulağının terlediğini görmediğimden askerlerin her hareketlenmesinde yer alacağım.

 

BAŞKA DAYANAMIYORUZ. ONURLU YAŞAYAMAYIZ. Herkes hiç sebepsiz yere bağırdığımızı zannediyor. Bütün toplum biz astsubaylar ve tüm Ordu’nun ne geçirdiğini öğrenmelidir.

Size doğruları yazıyorum çünkü bunlar benim yaşadıklarım. Saygılarımla.”

Onalert.gr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz