Ana sayfa Batı Trakya Haberler ARİS YANNAKİDİS’E GÜMÜLCİNE KONUŞMASINDA SOĞUK DUŞ

ARİS YANNAKİDİS’E GÜMÜLCİNE KONUŞMASINDA SOĞUK DUŞ

15
0

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın oylarını yeniden isteyen Aris Yannakidis Gümülcine’de eski Rex sineması salonunda konuştu. Katılımın çok düşük olması ve salonun belirgin bir şekilde boş kalması değişik spekülasyonlara yol açtı.

“Azınlık nerede, Azınlık insanı Yannakidis’i cezalandırıyor” söylemleri konuşma boyunca dışarıda az sayıda ayakça bekleyen ve duruma bir anlam veremeyen kişiler tarafından ağızdan ağıza dolaşmaya başladı.  

Doğu Makedonya-Trakya Eyalet seçimlerinde “Kinoniki Simmahia” (Toplumsal İttifak) listesi başkanı Aris Yannakidis Gümülcine’de son konuşmasını eski Rex sinema salonunda yaptı.

Yunanistan genelinde PASOK Partisi’nin yaşadığı düşüşün etkileri Rodop iline de yansımışa benziyor. Doğu Makedonya-Trakya Eyalet seçimlerinde “Kinoniki Simmahia” (Toplumsal İttifak) listesi ile PASOK Partisi’nin adayı olarak seçimlere katılan Aris Yannakidis’in bu seçimlerde işi zor gibi görünüyor.

Geçtiğimiz dönem seçimlerde Batı Trakya Türk Azınlığı kendisine gereken desteği vermiş, Azınlık insanı ikinci hafta kendisine adeta can simidi atarak Yannakidis’i koltuğa oturtmuştu. Bu defasında Azınlığın Yannakidis’e  cevabı galiba sandıkta olacağa benziyor.

Eğer Yannakidis seçilemezse, Azınlık insanını ihmal ettiğini ağır ödeyeceğe benziyor. Öyle ki, görevi boyunca Azınlığın hiç bir etkinliğine katılmamış, sürekli Yardımcılarını göndererek durumu idare etmeye gayret göstermişti.

Yannakidis görevi boyunca ESPA ve diğer Avrupa Birliği programlarından gerektiği şekilde Azınlık çiftçisine, esnafına, hayvan besicisine ve özellikle de gençlere gereken ilgiyi göstermemiş, aksine bölgede iş sahalarının birer birer birer kapanmasına sadece seyirci kalmıştı.

Azınlık tütün üreticisi yollarda, “AÇIZ” diye bağırdığı yürüyüşlerde ise ortalıktan kaybolmuş ve tütüncünün tepkisini çekmişti.

Bu akşamki konuşmasında salonun boş kalması ve özellikle Azınlık insanı tarafından ilginin olmaması Yannakidis’in keyfini kaçırmış olacak ki, kürsüde konuşurken zaman zaman zor anlar yaşadı ve yüz ifadesi bu hayal kırıklığını açıkça ortaya koydu.

Şimdi bütün gözler Pazar günü yapılacak seçime ve sandıktan çıkacak sonuçlara çevrildi.

Yannakidis’in Listesinde Rodop İli’nden toplamda 14 aday bulunuyor.  Bu adaylardan 6 Türk aday, Yunanlılardan ise 8 aday bulunuyor.

Rodop İli’nden Pavlos Damianidis ise Doğu Makedonya-Trakya Eyalet seçimlerinde Bölge Genel Sekreteri Yardımcısı adayı olarak Listede yer alıyor.

YANNAKİDİS’TE AZINLIKTAN YARDIMCI ALMADI!

Aris Yannakidis’in de bu seçimlerde Batı Trakya Türk Azınlığı’ndan Bölge Genel Sekreteri Yardımcısı adayı göstermemesi Azınlık insanı tarafından şaşkınlıkla karşılandı ve bir kez daha Yannakidis’in Azınlık hakkındaki negatif düşüncesini açıkça ortaya koymuş oldu.

Şimdi tüm diğer siyasi partilerin liste başkanları gibi yine Azınlığın oylarına talip olan Yannakidis, bu seçimlerde bakalım Batı Trakya Türk Azınlığı’nı yanında görebilecek mi. Azınlık içinde herkes birbirine bu soruyu sormaya başladı ve sonuçlar merakla bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here