Ana sayfa Batı Trakya Haberler ŞAİR-DR. HASAN AHMET “KIBATEK 33.ULUSLARARASI EDEBİYAT ŞÖLENİ”NE KATILDI

ŞAİR-DR. HASAN AHMET “KIBATEK 33.ULUSLARARASI EDEBİYAT ŞÖLENİ”NE KATILDI

18
0

KIBATEK’in her yıl Aralık ayında düzenlediği uluslararası edebiyat şölenlerinin 33.sü 6-10 Aralık 2013 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirildi. Bu önemli Kültür etkinliğinde Yunanistan’ı Batı Trakya’dan Şair Dr. Hasan Ahmet temsil etti.

Türkçe’nin uluslararası dil-edebiyat-çeviri kurumu olan KIBATEK bilindiği gibi, kurulduğu 1998 yılından beri düzenli olarak birisi yurt dışında, birisi İzmir’de olmak üzere yılda 2 büyük uluslararası edebiyat şöleni düzenlemektedir.

6 Aralık 2013 akşamı Konak Belediyesi Dr.Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapılan bu yıl şölene 20 ülkeden Azerbaycan, Arnavutluk, Almanya, Bulgaristan, Bosna- Hersek, Gürcistan, Hollanda, Irak, İran, Kosova, “KKTC”, Moldova, Romanya, Suriye, Ahıska, Uygur Özerk Bölgesi, Tuva Cumhuriyeti, Türkiye, Türkmenistan ve Yunanistan’dan 30 şair-yazar katıldı.

Bu yıl onur konuklarının “Batı Trakya Türkleri” olduğu şölende ana tema olarak “Dünyada Türkçe ve Türk Edebiyatları” konusu ele alındı ve ayrıca Yaşar Üniversitesi’nde yapılan akademik oturumlarda Balkanlar, Avrupa, Orta Doğu ve Kafkaslar’da Türkçe’nin ve Türk Edebiyatları’nın durumu üzerinde duruldu.

Şair Dr. Hasan Ahmet’in derlediği “Nasrettin Hocanın Masalı” Yunanca şarkı CD’ den 33. ULUSLARARASI KIBATEK EDEBİYAT ŞÖLENİNDE 2 defa dinletildi, YAŞAR ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ etkinlik bu şarkıyla sona erdi.

Video izle: http://www.dailymotion.com/video/x18kzgs_dr-hasan-ahmet-in-nasrettin-hoca-masali-yorumu_music 

Güfte: Hasan AHMET

Müzik: Haris TİLİOS

Şarkı: Haris TİLİOS

Fonetik: Stella Cevelekidu

Ses harmanlaması: Spiros HACİNİKOLAU

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here