Ana sayfa Batı Trakya Haberler ANTHİMOS “İSLAM SANATI MÜZESİ”NE DE KARŞI ÇIKIYOR

ANTHİMOS “İSLAM SANATI MÜZESİ”NE DE KARŞI ÇIKIYOR

12
0

Selanik Mitropoliti Anthimos, Selanik’e “İslam Sanatı Müzesi”ne karşı çıkıyor. Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris’in Selanik’te bulunan camilerden birini restore ederek “İslam Sanatı Müzesi” olarak hizmet vermesine şiddetle karşı çıkıyor.

Mitropolit Anthimos, Selanik Panorama bölgesinde Agios Panteleimon Kilisesi’nde yaptığı ayin konuşmasında, döndü dolaştı ve lafı Belediye Başkanı Butaris’in Selanik’e kazandırmak istediği “İslam Sanatı Müzesi”ne getirdi.

İSLAM’LA BİZİM NE İŞİMİZ VAR?

Anthimos özetle şunları dile getirdi:

“İslam Sanatı Müzesi”ni ne için istiyoruz?, hangi konularla?, başka yerden getirecekler ve Selanik Makedonia’dan olduklarını mı gösterecekler? Aristotelio Üniversitesi’nde Theoloji Bölümü, “İslam Araştırmaları Bölümü” ile birlikte olamaz, İslam’la bizim ne işimiz var?” diyerek adeta kin kustu.

TRAKYA MESELESİ ATEŞTİR

Bu dile getirdikleriyle de hızını alamayan Başpiskopos Anthimos, sözü Batı Trakya’daki Türk Azınlığa getirdi. Anthimos Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türkler için, “Trakya’da yaşayanlar kağıt üzerinde Yunan vatandaşları ancak İslam’a ait. Aristotelio’da “İslam Araştırmaları Bölümü”nü bunlar için istiyorlar, gerekçeleri de bu. Sözde Trakya’dan buraya gelecekler ve İslam hakkında eğitim alacaklar ve geri dönerek okullarda eğitecekler, Konstantinupolis’ten (İstanbul) getirmeyecekler diyorlar. Bu tarafınıza yatın siz, bununla da Trakya meselesini çözecekler. Trakya meselesi bununla çözülmez. Trakya meselesi ateştir” dedi.       

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x22bhes_anthimos-islam-sanati-muzesi-ne-de-karsi-cikiyor_news

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here