Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ANTHİMOS: “TRAKYA MÜSLÜMANLARI HİÇ BİR ZAMAN ŞİDDET OLAYLARI YAPMADI”

ANTHİMOS: “TRAKYA MÜSLÜMANLARI HİÇ BİR ZAMAN ŞİDDET OLAYLARI YAPMADI”

13
0

Selanik (Thessaloniki) Mitropoliti Anthimos, Kilise’de yaptığı siyasi ağırlıklı konuşmasında Batı Trakya Türkleri’ne değindi ve “Trakya Müslümanları rahat yaşıyor ve onun için hiç bir zaman şiddet olayları yaratmadılar” dedi.

Selanik (Thessaloniki) Mitropoliti Anthimos, Agios Athanasios Kilisesi’nde yaptığı ayin sırasında yine İslam dinine, Türkiye, FYROM (Makedonya) ve Batı Trakya Türklerine atıfta bulundu. Makedonya-Trakya Bakanı, eski Bakanlardan Orfanos ve Gülekas’ın ve daha birçok siyasinin katıldığı ayin töreninde Kilisede bulunan sade vatandaşlara, siyasilere seslendiğini özellikle belirten Anthimos özetle şunları dile getirdi:

“Sayın Bakanlar ve aşağıdakilerine de söylüyorum (Atina), ben neden mücadele ettim buraya İslam bölümü açılmasın diye? Başbakana, Eğitim Bakanına ve ilgili kurumlara yazdığım yazılarda sakın ha, sakın ha Thessaloniki’nin (Selanik) İslam’ın burada bulunmasına ihtiyacı yoktur. Erdoğan da geliyor ve diyor ki, Türkiye’nin ilgisi Konstantinupolis’ten (İstanbul) çekiliyor ve Thessaloniki’ye (Selanik) kadar varıyor. Ve ben de diyorum, bazıları Aşağıya doğru olanlar, çünkü Evros’ta otuz yıl yaşadım, burada pek fazla da değinmek istemiyorum, çünkü bazı siyasi partiler rahatsız oluyor. Eğer Yunanistan’ı başıboş bırakırsak başka yerlerde olanlar gibi eğer yarın bize gelip “ya benim gibi olursun, ya da seni öldürürüm, vay ki halimize. Türkiye Trakya’yı gözetliyor.”

Burada ne varsa ve köklüyse onları aşağılamayacağız, çünkü onlar yaşamımıza ayak uydurdular. Trakya’da bir yüzde var ve onları hareketlendirmek için çaba sarfediyorlar. Bunca yıllar Trakya Müslümanları hiç bir zaman şiddet olayları yapmadılar, çünkü hukuka uygun bir devlet içindeler ve dini vazifelerini yapmakla serbestler. Ama yüz yıl ve belki daha da fazla oradalar.

Yukarıdayken bizim bir işimizde çalışan bir insan bana dedi ki, “sen bizim babamızsın, bize iş veriyorsun” bizim borcumuz bu, iş vermemiz lazım. Ve iyi geçirdiğimiz için de, hiç bir zaman Trakya için kötü olabilecek yürüyüş ve olaylarla şikayetlerini dile getirmediler. Türkiye’nin gözü olan Trakya’ya gelen Bakanlar ayağının tozuyla ilk fırsatta, “Trakya Türkiye’nin kesik bir koludur” diyorlar.

Fazla konuşmayacağım, ancak siyasiler sizler buraya geliyorsunuz, daha da fazla gelin ancak ayırım gözetmeden herkes, Makedon Yunanlıların bir değeri var, bize bu Üsküp devletine hiç bir zaman Makedonia isminin verilmeyeceğini söyleyin. Çünkü tehlikeli bir devlet.”

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2pav9b_antimos-un-islam-karsiti-konusmasi_news

  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz