Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar ŞANLI TÜRK YÜRÜYÜŞÜ

ŞANLI TÜRK YÜRÜYÜŞÜ

19
0

29 Ocak 1988 tarihi, Azınlığımızın ulusal benliğinin inkârına karşı, haklı olarak Batı Trakya Türk Azınlığı’nın hep birlikte gerçekleştirdiği şanlı yürüyüşün bir sembolüdür. 25 yıl önce bugün gerçekleştirilmiş olan şanlı Türklük yürüyüşünü 25’inci yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz. Batı Trakya Türk Azınlığı’na kutlu olsun.

29 Ocak’lar, Azınlığımızın birbirinden değerli anılarla dolu ve onurlu bir geçmişe sahip gözbebeğimiz sayılan tarihi seçkin kuruluşlarımızdan olan Gümülcine Türk Gençler Birliği,  Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve İskeçe Türk Birliği’nin isimlerinde Türk kelimesi bulunduğu için Yunanistan yöneticilerinin isteği doğrultusunda Yüksek Mahkeme tarafından alınan haksız,  adaletsiz ve uluslararası antlaşma ve sözleşmelere aykırı kapatılma kararına karşı, Türk Toplumunun çok haklı olarak milli kimliğine sahip çıkmak gayesiyle gerçekleştirdiği haksızlığa karşı direniş yürüyüşünün sonsuza kadar asla unutulmayacak çok değerli bir anısıdır.

29 Ocak 1988 de ulusal benliğinin inkârına karşı toplumumuz susmadı ve gelecekte de asla susmayacağını kararlı bir şekilde gösterdi. Bu yürüyüşümüz, yöneticilerimize ve bütün dünyaya karşı kadın,  erkek,  şehirli,  köylü,  genç,  ihtiyar hep beraber tek bir ruhla,  tek bir inançla Türk olduğumuzu korkusuzca haykırdığımız şerefli ve haklı bir eylemdir.

Son yıllarda anavatanımız Türkiye’nin içinde barındırdığı azınlıklara tüm haklarını iade ederken, vatanımız Yunanistan’ın tam tersi bir tutum içinde olması bizleri son derece üzmektedir. 29 Ocak 1988 Batı Trakya Türk’ü için bir dönüm noktası ve bir Millatır. Bu şanlı yürüyüşün meyvelerini bugün görmekteyiz. Fakat bugün 25 yıl geçmesine rağmen bütün haklarımız verilmemektedir. Derneklerimiz hala kapalıdır, Milli kimliğimiz hala inkâr edilmektedir, şimdide Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tüm tepkisine rağmen Yunanistan Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen, “240 İmam Yasası” ile Azınlığın din, vicdan ve ibadet özgürlüğüne el atılmıştır.

Batı Trakya Türk Gençliği olarak; 25 yıl sonra o günkü inanç ve kararlılıkla içimizdeki ateş daha da alevlenerek soğukkanlılıkla kanunlar çerçevesinde dimdik mücadelemize ve direnişimize devam ediyoruz. Biz bu ülkede sadece tüm vatandaşlık ve Azınlık haklarına sahip insanca yaşamak istiyoruz.

 

Gümülcine Türk Gençler Birliği Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz