Ana sayfa Yunanistan Haber Anastasiadis: “İşgalci Askeri Birliklerin Varlığını Sonlandıran Bir Çözüm Olmalıdır”

Anastasiadis: “İşgalci Askeri Birliklerin Varlığını Sonlandıran Bir Çözüm Olmalıdır”

0
0

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasidis, Lefkoşa’da Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında ortak basın toplantısında konuşan Anastasidis önemli açıklamalarda bulundu.

Anastasidis açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Birinin yararına ve diğer toplumun zararına süper güçler yaratmayacak bir çözüm olmalıdır.”

“Bir kez daha Cumhurbaşkanlığı Sarayında dostumuz Yunanistan Başbakanı ve beraberindeki heyeti, önümüzdeki zorluklarla birlikte mücadele atmek üzere bir kez daha özel bir sevinçle karşılıyorum.

Buradaki varlığınız, bir kez daha Yunan Hükümeti’nin Kıbrıs sorununa olan kesintisiz ilgisini gösteriyor, ancak aynı zamanda, geliştirdiğimiz yakın işbirliğini sürdürmek için kişisel iradenizi, iki ülkenin karşılaştıkları ulusal zorlukları ele almak için eylemlerin tam desteğini ve koordinasyonunu doğruluyor.

Bir çalışma yemeği ile devam edecek olan son derece verimli istişarelerde, başlangıçta Kıbrıs sorunu ile ilgili gayri resmi Konferansta şimdiye kadarki verileri değerlendirme ve izlenecek hedefleri ortaklaşa tanımlama fırsatı bulduk.

Bu bağlamda, BM Genel Sekreterinin bir araya gelmek üzere davet edeceği gayri resmi Konferansa katılmaya tam olarak hazır olduğumuzu tekrar teyit ederek, amaçlanan çözüm biçimi konusundaki tutumumuz nettir.

Bu, Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi’nin ilgili karar ve bildirilerinden, aynı zamanda Avrupa Birliği ilke ve değerlerinden sapmayacak bir çözüm olmalıdır.

Anakronik garanti anlaşmalarının feshi ve işgalci askeri birliklerin varlığını sonlandıran bir çözüm olmalıdır. Yeni oluşumun işlevselliği, gelişimi ve özellikle işleyiş süresi ile ayırt edilmesi ve  aynı zamanda potansiyel olarak olası işlevsizleşmeye yol açabilecek herhangi bir olumsuzluğun da dışlanması gerekmektedir.

Kıbrıslı Rumlar veya Kıbrıslı Türkler olsun, tüm halkın her şeyden önce insan haklarını güvence altına alacak, birinin yararına ve diğer toplumun zararına süper güçler yaratmayacak bir çözüm olmalıdır.

İstediğimiz şey, karşılıklı saygı ve barış içinde bir arada yaşamamıza ve birlikte yaratmamıza izin verecek koşullardır.

Duruşumuz net olduğundan, esaslı müzakerelerin yeniden başlaması için çerçeve, iki toplumun liderlerinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile 25 Kasım 2019 tarihli Ortak Bildirisine dayanmalıdır ve bu, gerçekten barışçıl bir çözüm bulmak için tüm diyaloglar, sürdürülebilir ve işlevseldir ve şunlardır:

11 Şubat 2014 tarihli Ortak Bildiri ile, Crans Montana’da Genel Sekreter tarafından belirlenen parametrenin altı noktasında şimdiye kadar yakınsamalar sağlandı.

Geçen Ekim ayında, 26’sında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından, her iki liderle aynı sözlerle, yani çözümün şimdiye kadar yapılan çalışmalara, yakınlaşmalara vb., böylece anlamlı bir diyaloğu teşvik etmek için ortak bir temelin beklentilerini yaratabilir.

“Tehdit ve tek taraflı veya yasadışı eylem koşulları altında özlü bir diyalog beklenemez.”

Aynı zamanda, dostum Başbakan ile ortak bir görüş, yeni bir müzakere sürecine girme kararlılığımızın yaratıcı bir havaya olan ihtiyacı ortadan kaldırmaması gerektiğidir. Tehdit ve tek taraflı veya yasadışı eylem koşulları altında özlü bir diyalog beklenemez.

Bu nedenle, uygun bir havanın yaratılmasına Türkiye’nin katkısının gerekli olduğuna ve istenen havanın tersini yaratacak her türlü tek taraflı veya yasadışı eylemi sona erdireceğine inanıyoruz.

Görüştüğümüz diğer konular arasında, 25 ve 26 Mart tarihlerinde yapılacak olan Avrupa Konseyi Zirvesi ve tüm Avrupa-Türkiye ilişkileri için Yüksek Temsilci tarafından sunulacak rapor göz önüne alınarak, iki ülkenin başkalarıyla işbirliği içinde koordinasyonu ve Birliğin izleyeceği yol konusunu ele aldık.

Arzumuz, uluslararası hukuka dayalı samimi ve yapıcı bir diyalog istediğini, tehditlerden ve yasadışı eylemlerden uzak, sadece retorik terimlerle değil, pratikte kanıtlayan bir Türkiye görmektir.

AB gerekli dayanışmayı gösterecek ve Kıbrıs sorununun özü üzerine beklenen gelecekteki bir diyaloga pratik ve aktif katılımla Kıbrıs sorununu çözme çabalarını destekleyeceğine  inanmak istiyoruz.

“Keşif temasları deniz hukukuna ve iyi komşuluk ilişkilerine dayanması gerekir.”

Arkadaşım Başbakan ve ben, Doğu Akdeniz ve Ege’deki bölgesel gelişmeleri de ele alarak değerlendirdik ve 25 Ocak 2021’de Yunanistan ile Türkiye arasında keşif temasları hakkında kapsamlı brifing için arkadaşım Kiriakos’a teşekkür ediyorum.

Bu bağlamda da, diyaloğun uzun süredir kararlaştırılan toplantı gündemiyle sınırlı olması gerektiği, aynı zamanda uluslararası hukuka, özellikle de deniz hukukuna ve iyi komşuluk ilişkilerine dayanması gerektiği konusunda tam bir fikir birliğimiz var.

Aynı zamanda, Mısır, İsrail, Lübnan, Ürdün ve Filistin, Arap Körfezi ülkeleri ile kurduğumuz üçlü işbirliği sayesinde ortak geliştirdiğimiz girişimleri güçlendirme irademizin yanı sıra, Kıbrıs ve Yunanistan’ın istikrar ve barışın temel direkleri olduğunu bir kez daha teyit ettik.

Aslında, uluslararası hukuka ve katılımcı devletlerin egemenliğine saygı duyduğu sürece, bu sinerjilere kimsenin katılımını dışlamıyoruz.

“Çoğu kez uluslararası hukuku görmezden gelenler sorun yaratanlardır.”

Bu bağlamda, daha geniş bölgedeki devletler arasında yukarıda söylediklerimi kanıtlayan Bakanlar düzeyinde bir bölgesel toplantının önümüzdeki günlerde yapılmasını memnuniyetle karşıladık.

Sayın Başbakanım, sevgili Kiriakos, sizleri tekrar Kıbrıs’ta ağırlamaktan, kesintisiz ilgi ve yakın işbirliğimiz için tüm Kıbrıs halkı, ülkenin siyasi güçleri ve tabii ki şahsen kendi adıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Daha önce de söylediğim gibi, sadece Yunanistan ve Kıbrıs’a değil, Doğu Akdeniz’de istikrara da fayda sağlayacak, mümkünse  AB ve Türkiye ile diyalog ve çözüm bulma yoluyla ilişkilerin sorunsuz olmasını sağlayacak şekilde geliştiriyoruz.

Biz saldırganlar değiliz. Bölgede barış ve istikrar arayanlar biziz ve herkesin oynayacağı bir rol var, özellikle de maalesef çoğu kez uluslararası hukuku görmezden gelenler sorun yaratanlardır.

Ancak nihayetinde olumlu gündem dediğimiz şeyin, komşu ülke adına olumlu eylemleri de içermesi umuduyla konuşmalarımda olumsuz olmak istemem.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here