Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ALTIN ŞAFAK’IN RAFİNA’DA YABANCILARA YÖNELİK SALDIRILARINA TEPKİLER BÜYÜYOR

ALTIN ŞAFAK’IN RAFİNA’DA YABANCILARA YÖNELİK SALDIRILARINA TEPKİLER BÜYÜYOR

13
0

Yunanistan’da Vatandaşı Koruma Bakanı Nikos Dendias, dün akşam Atina yakınlarındaki Rafina kasabasında yabancıların satış yaptığı stantları dağıtanlar hakkında ön soruşturma açılması için Emniyet Genel Müdürlüğüne talimat verdi. Polis, Altın Şafak örgütünden iki milletvekili ile yaklaşık 50 kişilik bir grubun yabancılara terör estirdiği görüntüleri incelemeye aldı.

Yunan Kamu Düzeni Bakanı Dendias ile faşist Altın Şafak örgütü arasında savaş çıktı. Rafina kasabası panayırı ile Mesologgi şehrindeki halk pazarlarında yabancılara ait tezgahların Altın Şafak vekilleri ve üyeleri tarafından dağıtılması ve mallarına zarar verilmesinin ardından başlayan tartışma büyüyor. Dendias, polisten kendini devlet yerine koyanlara yönelik parti ayrımı ve milletvekili olup olmadıklarına bakılmaksızın kanuni yolların kullanılmasını istedi. Görüntülerden iki milletvekili dışında Altın Şafak yazan tişörtler giyenlerin de tespit edilmesi istendi. Polis, soruşturmayı tamamladığında Atina Savcılığı’na gönderecek. Dokunulmazlığı bulunan iki milletvekiline ilişkin soruşturma sonucu ise parlamentoya gönderilecek. Dendias’a meydan okuyan Altın Şafak, yabancı satıcılara yönelik saldırıların tamamen yasal olduğunu savundu ve devleti yasadışı göçmenler ile kaçak ticaret yapanların sırtını sıvazlamaktan vazgeçmeye çağırdı.

Öte yandan özel bir radyoya konuşan Rafina Belediye Başkanı Hristoforos Georgios, Altın Şafak üyelerinin yabancılara ait tezgahlara zarar verdiği sırada polisin bir şey yapmadığını doğruladı.

PASOK: “KAMU DÜZENİ BAKANI LAF YETİŞTİRMEK YERİNE İŞ YAPSIN”

 

Altın Şafak örgütünün dün akşam Rafina’daki dini yortu vesilesiyle kurulan panayır alanındaki yabancıların satış yaptığı tezgahların yerle bir edilmesi ve saldırının kameralar tarafından kaydedilmesi, Yunanistan ‘da gündeme damga vurdu. Koalisyon hükümetinin ortaklarından PASOK, saldırıyı kınadı. Hükümetin Yeni Demokrasi Partisi üyesi Kamu Düzeni Bakanı Nikos Dendias’a da sert çıkan PASOK, ‘büyük lafları bırakıp işleri hemen düzene sokması’ çağrısında bulundu. Olayı ‘yasadışı bir eylem’ olarak tanımlayan PASOK, ‘aşırı sağcı fırsatçı ve popülistlere hiçbir tahammül gösterilmemesi gerektiğini’ vurguladı. PASOK’un “Bu tip taktikleri hangi vatandaş savunursa bilsin ki, sıra ona da gelebilir. Altın Şafak’ın ‘devriye birlikleri’nin terör kurbanı olabilir.” ifadeleri dikkat çekti. Yunanistan Komünist Partisi de Neonazi Altın Şafak’ın saldırılarını sert bir şekilde kınadı ve hükümeti tedbir almamakla suçladı.

Bu arada dün akşam yasal izinle panayırda satış yapan yabancıların izinli olup olmadıklarını kontrol eden ve tezgahlarını dağıtarak mallarına zarar veren Altın Şafak, bu saldırganlığını Mesologgi şehrindeki halk pazarında bugün yine tekrarladı. Milletvekili Kostas Barborusi ile pazarda incelemeler yapan bir gurup Altın Şafak üyesi, yabancıların mallarına zarar verdi ve satış yaptıkları tezgahları kırdı.

Video İzle:

http://www.thestival.gr/policy/item/52072-xrysi-aygi-gia-rafina3a-kaname-ayto-poy-eprepe-na-kanei-to-kratos-28binteo29

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz