Ana sayfa Batı Trakya Haberler ALTEPE: “BURSA HER ZAMAN BALKANLAR’IN YANINDA”

ALTEPE: “BURSA HER ZAMAN BALKANLAR’IN YANINDA”

12
0

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Alexander Velev ile Makedonya’dan Bursa’ya gelen Tetovalı gençlere, Bursa’nın her zaman Balkanların yanında olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Alexander Velev ile Makedonya’dan Bursa’ya gelen Tetovalı gençlerle Merinos Parkı’ndaki Gönül Dostları Sofrası’nda bir araya geldi. Başkan Altepe, ilk olarak, AK Parti Bursa Gençlik Kolları’nın misafiri olarak Makedonya’nın Tetova (Kalkandelen) kentinden Bursa’ya gelen gençlerle görüştü. Gençlerin faaliyetleri ve Tetova’daki siyasi, ekonomik durumlarla ilgili bilgiler alan Başkan Altepe, Makedonya’nın Bursa için çok önemli bir ülke olduğunu söyleyerek, “Makedonya’daki dostlarımızın mutluluğu, Makedonya’nın huzurlu bir ülke olması bizim için çok önemli. Oradaki gelişmeleri yakından izliyoruz, sürekli irtibat halindeyiz. Makedonya’da da sosyal ve kültürel faaliyetler başta olmak üzere birçok alanda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bursa, Türkiye ve Balkanlar arasında önemli bir dostluk köprüsü görevini görüyor” diye konuştu.

“Dostlarımıza moral vermek istiyoruz”

Bölgede yapılan ve yapılacak olan çalışmalardan da örnekler veren Başkan Altepe, “Makedonya ve oradaki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermeyi ve dostlarımıza moral vermeyi hedefliyoruz. Makedonya’da da yapılacak çok iş var. Siyasi istikrarın sağlanmasını ve Makedonya’nın da en kısa zamanda Türkiye gibi bir ülke olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, Makedonya’nın gelişmesi için Türkiye ile işbirliği halinde olunmasının önemine de değinerek, “Proje getirin, destekleyelim. Hepimiz beraberiz” dedi.

Makedonyalı gençler adına konuşan Fitore Reshiti de Başkan Altepe’ye misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek, küçük bir ülkede yaşadıklarını ve Türkiye’yi arkalarına almak istediklerini kaydetti.

“Beklentimiz yok”

Başkan Altepe, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Alexander Velev ile yaptığı görüşmede de Bursa’nın Balkanlara verdiği önemi dile getirdi. Bulgaristan’ın Türkiye’nin dostu olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, bu dostluğun yerel yönetimler sayesinde pekiştirileceğine değinerek, “Tek amacımız, Bulgaristan’daki insanlara destek olmaktır. Bizim herhangi bir beklentimiz yok. Türkiye’deki vatandaşların Bulgaristan’a girişinde biraz daha kolaylıklar sağlanırsa, orada yatırım yapma fırsatı da sağlanmış olur. Bulgaristan ekonomisi de bu sayede biraz gelişir. Türkiye’nin yakınlaşması orada daha iyi işler yapılmasını sağlar” dedi.

Başkan Altepe, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için gerekeni yaptıklarını da sözlerine ekledi. Bursa’da çok sayıda göçmen olduğunu bildiğini söyleyen Başkonsolos Velev, Bursa ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini önemsediklerini, Bulgaristan’da Türk işadamların yatırımına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here