Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar ALMAN BAŞBAKANA KARŞI İŞ BIRAKMA EYLEMİ

ALMAN BAŞBAKANA KARŞI İŞ BIRAKMA EYLEMİ

17
0

Yunanistan’daki tasarruf politikalarından sorumlu tutulan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ziyareti muhalefetin tepkisine neden oldu.

Anamuhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), halka, Merkel’in ziyaretini protesto etme çağrısında bulunurken, muhalefetteki Bağımsız Yunanlılar partisi sempatizanları da Almanya’nın Atina Büyükelçiliği önünde 9 Ekim Salı günü bir protesto gösterisi düzenleyeceklerini açıkladı.

Öte yandan Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Yunanistan Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (ADEDY), ziyaretin yapılacağı salı günü devlet kurumlarında saat 12.00’den mesai bitimine kadar iş durdurma kararı aldı. İki konfederasyon aynı gün Sintagma Meydanı’nda protesto gösterisi düzenleyeceklerini bildirdi.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, ekonomik krizin patlak verdiği dönemden sonra ilk kez Atina’ya yapacağı ziyaretle ilgili, ”Büyük bir güç ve dost ülkenin liderine yakışan karşılamayı yapacağız” dedi.

Paris ziyaretinin ardından ülkesine dönen Samaras, gazetecilerin Merkel’in ziyaretine ilişkin soruları üzerine, Merkel’in davetini kabul etmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Yunan halkının fedakarlıklarının boşa gitmemesi için ülkenin kredibilitesi ve kurtuluşu yönünde hükümet olarak mücadele verdiklerini ifade eden Samaras, önlerine engel çıkaran ve durumu daha da kötüleştirenleri uyardı. ”Her kim ülkenin başı boş bırakılacağını sanıyorsa yanılıyor” diyerek önceki gün Savunma Bakanlığı kompleksini işgal eden tersane işçilerinin protestosuna işaret eden Samaras, ”Bize yardım etmeyenlere üzülüyorum. Onlar tam tersi yangına körükle gidiyor. Biz yolumuzdan şaşmadık, aynı kararlılıkla ülkenin birliği için mücadeye devam” dedi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz