Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AKADEMİSYENLERDEN İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ ZİYARETİ

AKADEMİSYENLERDEN İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ ZİYARETİ

19
0

İstanbul’da gerçekleştirilen “Balkanlar’da Türk Kültürü: Batı Trakya” konulu uluslararası sempozyuma katılan akademisyenler sempozyum sonrasında Batı Trakya’yı ziyaret etti.

Batı Trakya sempozyuma katılan akademisyenler 29 Nisan Cumartesi günü İskeçe Türk Birliği’ni (İTB) ziyaret etti. Konuk heyet İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve diğer yöneticiler tarafından karşılandı. İstanbul Üniversitesi Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan başkanlığındaki heyetin İskeçe Türk Birliği ziyaretinde konuşan İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yaşadığı sorunların uluslararası bir sempozyumda ele alınmasının önemine değindi. İskeçe Türk Birliği’nin 90 yaşını doldurduğunu belirten Ahmetoğlu şunları kaydetti: “İskeçe Türk Birliği olarak iki kulvarda mücadele veriyoruz. Birincisi; kültür, sanat ve spor derneği olarak faaliyetlerimizi yapıyor ve geliştirmeye çalışıyoruz. Kültürümüzü yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Bu anlamda azınlığımızın ve bölgemizin en eski ve tarihi derneklerinden biri olarak çok önemli  bir misyonu yerine getiriyoruz. İkinci kulvar ise; İTB olarak yürüttüğümüz hukuk mücadelesi. 1983 yılından bu yana yürütülen bir mücadele var. 2008 yılında ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İTB lehine verdiği karar var. Bu kararın bir an önce uygulanmasını ve resmiyetimizin iade edilmesini bekliyoruz.”

İstanbul Üniversitesi Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan da konuşmasında heyete gösterilen ilgiye teşekkür etti. Batı Trakya’ya ve İskeçe Türk Birliği’ne daha önce de geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Cezmi Eraslan, Batı Trakya’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade ederek, İskeçe Türk Birliği’nin verdiği mücadelenin çok önemli ve kutsal bir mücadele olduğunu söyledi. İstanbul’da yapılan sempozyumda tüm sorunların dile getirildiğini dile getiren Prof. Dr. Cezmi Eraslan, Batı Trakya’daki sorunları ve gelişmeleri bundan sonra daha da yakından takip etmek istediklerini vurguladı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, konuk heyet adına İstanbul Üniversitesi Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan’a, İskeçe Pazaryeri Camii ve saat kulesinin bir tablosunu hediye etti.

Türkiyeli akademisyenlerin İTB ziyaretinde BAKEŞ Asbaşkanı Hüseyin Bandak ve BAKEŞ yöneticileri ile İskeçe ili Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı Aysel Sağır da hazır bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz