Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar AGD VE ALPEREN OCAKLARI’NDAN AYASOFYA İBADETE AÇILSIN EYLEMİ

AGD VE ALPEREN OCAKLARI’NDAN AYASOFYA İBADETE AÇILSIN EYLEMİ

16
0

Anadolu Gençlik Derneği ve Alperen Ocakları Ayasofya’nın ibadete açılması için Ayasofya önünde toplu namaz kılıp eylem düzenlediler.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup, Ayasofya Müzesi önünde öğle namazı kıldı. İbadete kapalı olan Ayasofya Müzesi önünde bir araya gelen grup üyeleri, ”Ayasofya camidir, cami kalacak” ve ”Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın” şeklinde slogan attı. Grup adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, ”78 yıldır ezana ve Kur’an-ı Kerim’e hasret bulunan Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını arzu etmekteyiz” dedi. Namaza, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak da katıldı. Tekbir getiren ve dua eden grup, daha sonra olaysız dağıldı.

AYASOFYA ÖNÜNDE SABAH NAMAZI

Öte yandan Ayasofya Meydanı’nda toplanan Alperen Ocakları’na bağlı bir grup, Ayasofya Müzesi’nin cami yapılarak ibadete açılması için Ayasofya Meydanı’nda sabah namazı kıldı. Alperen Ocakları İstanbul İl Örgütü’ne bağlı yaklaşık 500 kişilik grup, sabah 04.30 sıralarında ellerinde bayrak ve pankartlarla Ayasofya Meydanı’nda toplandı. İstanbul’un fethinin yıl dönümü dolayısıyla Ayasofya Müzesi’nin camii yapılarak ibadete açılmasını isteyen eylemciler, bir süre slogan atarak sabah ezanının okunmasını bekledi. Sabah ezanının okunmasıyla meydanda namaz kılan göstericiler, namazın ardından meydandan ayrıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz