Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AEGEAN HAVAYOLU ŞİRKETİ SAHİBİ VASİLAKİS SON YOLCULUĞUNA UÇTU

AEGEAN HAVAYOLU ŞİRKETİ SAHİBİ VASİLAKİS SON YOLCULUĞUNA UÇTU

25
0

Yunanistan’da Giritli işadamı AEGEAN havayolu şirketinin kurucusu Theodoros Vasilakis 78 yaşında yaşama veda etti.

Yunanistan’da Giritli işadamı Theodoros Vasilakis tarafından kurulan ve kısa sürede süratle büyüyen AEGEAN havayolu şirketinin sahibi 78 yaşında yaşama veda ederek ailesini ve tüm Yunan kamuoyunu derinden üzdü.

17 Mayıs 2018 Perşembe günü ani bir şekilde yaşamını yitiren Vasilakis’in ailesi ve AEGEAN şirketi tarafından yapılan açıklamada, cenaze törenine çelenk gönderilmesi yerine, Girit’te bulunan “Çocuk Köyü SOS Kritis”e bağışta bulunmaları istendi.

Vasilakis 19 Mayıs Cumartesi günü saat 12:30’da Atina’nın Kifisia semtindeki Metamorfoseos Kilisesinde yapılacak törenden sonra toprağa verilecek.

Theodoros Vasilakis kimdir…

Theodoros Vasilakis 1940 yılında Girit’in Kandiye (İraklio) kentinde dünyaya geldi. İlk ve Ortaokul eğitimini burada tamamladı. 1958 yılında burslu olarak ABD’ye giderek Business Management eğitimi aldı. 1961 yılında Yunanistan’a döndü ve babasıyla birlikte aile şirketi olan yakıt dağıtımı yapan TEXACO şirketinde işe başladı.

Kısa sürede araç kiralama Theodoros Vasilakis A.E. şirketini kurdu. 1966 yılında 6 adet Volkswagen Beetle araçla kiralama şirketi HERTZ INTERNATIONAL’ın Girit temsilciliğini aldı. Devamında Rodos’ta da aynı şirketi kurdu.

1974 yılında Hertz International şirketinin yan kuruluşu olan Hertz Hellas’ı satın aldı ve ismini AUTOHELLAS Α.Τ.Ε.Ε. olarak değiştirdikten sonra HERZ şirketinin tüm bayilerinin Yunanistan temsilciliğini aldı. Bugün AUTOHELLAS A.T.E.E. Yunanistan’da en büyük (Rent a Car) araç kiralama şirketi olarak hizmet veriyor.

1977 yılında General Motors ile anlaşma imzalayarak OPEL ve ISUZU araçlarının Yunanistan distribütörlüğünü aldı. 1977 yılında bu alanda atılımlarını arttıran Vasilakis SEAT araçlarının Yunanistan dağıtımını da üstlendi. Kısa süre sonra da SAAB araçlarının Yunanistan dağıtımı da şirkete dahil edildi.

1994 yılında küçük bir şirket olan hava taksi Aegean Aviation şirketini satın alarak filosuna kattığı Learjet uçaklarıyla Business Aviation’a çevirdi.

1977 yılında, kendi çabasıyla yükselmiş işadamı olarak EBEA tarafından ödüllendirildi. 1999 yılında Yunanistan-İspanya arasında ticari ilişkilerin kalkınmasına katkılarından dolayı İspanya tarafından ödüllendirildi.

1999 yılında da Yunanistan’da özel havacılığın yokluğunu ortadan kaldırmak üzere harekete geçti ve 6 adet yeni yolcu uçağı ile Aegean Airlines havayolu şirketini kurdu. 2010 yılında da Star Alliance’nin üyesi.

AEGEAN şirketi olarak 1999 yılında AIR GREECE şirketini satın aldı ve CRONUS ile de birleşti. 2013 yılında Olympic Air şirketini satın alarak Yunanistan’da havayolu taşımacılığında zirveye ulaştı.

Mart 2018’de AEGEAN olarak Yunanistan için asrın en büyük yatırımını yaparak 5 milyar dolarlık bir sözleşmeyle 42 adet Airbus A320neo yolcu uçağı siparişi verdi.

İş alanında birçok başarılara imza atmasından dolayı Yunanistan’da Cumhurbaşkanlığı ödülü ve ABD’de birçok ödülün sahibi.

Vasilakis’in yaşamında en büyük bölümünü oluşturan ise daima ailesiydi. Eşi ve aynı zamanda yardımcısı olan Emmanuela, çocukları Eftihios ve Yorgos ve altı torunu her daim yanındaydılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz