Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ADA’YA NÜFUSU KADAR TÜRK TURİST GELDİ, KAHVE 18 EURO, YERLİ HALKI TURİSTTEN...

ADA’YA NÜFUSU KADAR TÜRK TURİST GELDİ, KAHVE 18 EURO, YERLİ HALKI TURİSTTEN BIKTI, KOTA İSTİYOR

26
0

Uzun bayram tatili Ege Denizi’nde Yunanistan’a ait bazı adalardaki turizmcilerin yüzünü güldürdü.

Uzun bayram tatili Ege Denizi’nde Yunanistan’a ait bazı adalardaki turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türk vatandaşlar Ege adalarına adeta akın etti. Oniki adalar olarak bilinen adalarda, sadece 600 nüfusu bulunan İlipsi (Lipsi) adasına, nüfusu kadar Türk vatandaşı turist olarak geldi. Kurban bayramı tatilini adalarda geçirmek isteyenler adeta adalara akın ettiler.

İlipsi limanında demir atmak için adeta kuyruğa giren Türk bayraklı tekneler adaya bayram havası getirdiler. Aylar önceden bayram tatilinin uzunluğundan haberdar olan ada halkı Türk gemilerini ve feribotlarla gelen Türk vatandaşlarını karşıladılar.

“TÜRK TURİSTLER ADA EKONOMİSİNE BÜYÜK DESTEK”

Bayramın ilk gününde adaya demir adatan teknelerin yüzde 80’inin Türk bayraklı olduğunu söyleyen İlipsi Belediye Başkanı Fotis Mangos, bu bayram adanın nüfusu kadar Türk vatandaşını adalarına geldiğini ifade ederek “Türk turistleri her yıl dört gözle bekliyoruz. Dostlarımız, kardeşlerimizi burada ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Türk ziyaretçilerimiz ada ekonomisi için büyük önem taşıyor” dedi.

Adadaki eski bir Osmanlı hapishanesini restorana dönüştüren Türk dostu Manolis Hiras, adaya gelen Türk gemileri limanda karşılayarak, dostlarım dediği Türk vatandaşlarına özel menüler hazırlıyor. Hiras; “Her bayram Türk dostlarımızla birlikte biz de bayram yapıyoruz. Dünya milletleri arasında en fazla para harcayan ve bizim lezzetlerimizden anlayan Türklerdir. Onlar bizim dostumuz ve her zaman adamızın özel misafirleridir” diye konuştu.

1 MİLYON TÜRK TURİST GİTTİ

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argiro Papulia, geçen yıl Türkiye’den ülkelerine 1 milyon civarında turist geldiğini açıklayarak en büyük hedefleri arasında turist sayısını karşılıklı olarak arttırmak olduğunu ifade etmişti.

KENDİ KENDİNE YETEN TEK ADA, HERŞEY ORGANİK

Bayram tatilinde Türklerin en fazla tercih ettiği adalardan biri olan İlipsi adası Bodrum’dan 2.5 saat uzaklıkla, Yelkencilerin gizli cenneti olarak bilenen ada, henüz kitle turizmle bozulmamış sakin küçük bir ada. Güneydoğu Ege’de bulunan adacık gruplarından oluşuyor. Leros adasının kuzeyinde ve Batnaz adasının doğusunda 16 km kare yüzölçümü ve 36 km kıyı şeridiyle sadece 600 kişinin yaşadığı bir ada.

Tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar bir yerleşim yeri olan İlipsi adası yüzölçümü itibariyle Yunanistan’da en fazla kiliseye sahip olan ada olarak da biliniyor. Adada  600 kişi yaşıyor olmasına rağmen 52 tane kilise bulunuyor.

 

KAHVE 18 EURO, YERLİ HALKI TURİSTTEN BIKTI, KOTA İSTİYOR

Yunanistan’ın Santorini Adası’nda halk, turist akınından şikayetçi. 18 bin nüfuslu adanın halkı, yılda 5,5 milyona ulaşan turist sayısına bir “tavan” getirilmesini talep ediyor.

Yalnızca yolcu gemileriyle gelen 9 bine yakın turistin ziyaret ettiği Santorini’ye her yaz Türk bandıralılar da dahil on binlerce özel tekne yanaşıyor. Uçakla gelenlerin sayısı ise 400 bine ulaşmış durumda. Ada’nın romantikliğini yaşamak, güneşin batışını seyretmek, denizinde serinlemek için bu adaya gelen milyonlarca insanın arasında sırf evlenmek için gelenler de var. Bunların çoğu ise “toplu evlilikleriyle” ünlü olan zengin Çinli turistler. Ancak bu bu görülmemiş turist akını Ada sakinlerini rahatsız etmeye başladı. Ada sakinlerinin başlıca şikayeti, yollarda trafiğin sık sık kapanması.

18 EURO’YA KAHVE

Fiyatların sürekli artışı da şikayetleri arasında. Örneğin “dünya manzaraları” listesine giren güneşin batışının bir fincan kahveyle izlendiği kafelerin fiyatları akıl almaz boyutlarda. Bir soğuk kahvenin fiyatı bazen 18 euro’ya kadar çıkabiliyor.

Geçimini sadece tarım ve turizmle sağlayan ada halkının Santorini’nin yerel yönetimine ilettikleri talepleri arasında turist sayısının “kontrol altına alınması” var.

“ALTYAPI YETERSİZ”

Buna gerekçe olarak da 76 kilometrekarelik, lavlardan oluşmuş bu ada üzerindeki ne 80 bin yatak kapasitesinin ne de daracık yollarının bu kalabalığı yeterince kaldıramamasını gösteriyorlar.

Ada sakinleri turistlerin çokluğundan değil; adanın alt yapısının yetersizliğinden şikayetçi olduklarını ve bu nedenle “turist sayısının en azından kontrol altına alınmasını” ve “adaya gelecekler için planlı bir çizelge uygulanmasını” öneriyorlar. M.Ö. 1660 yılında aynı yöredeki yanardağın patlamasıyla oluşan lavların birikmesiyle yoktan var olan Santorini adasına Türk turistlerden başka en çok İngilizler, Çinliler, Amerikalılar ve İtalyanlar gidiyor.

Yunan tatilciler ise “turistlerin işgali altında bulunduğu” ve “fazlaca pahalı olduğu” gerekçeleriyle Santorini’yi pek tercih etmiyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz