Ana Sayfa Yunanistan Haber Açık Cami Yok, Namazı Lokalde Kılıyorlar

Açık Cami Yok, Namazı Lokalde Kılıyorlar

3
0

Selanik’teki Batı Trakya Türkleri camilerin ibadete kapalı olması nedeniyle dernek lokalinde namaz kılıyor.

Halit Habip Oğlu: “Yunan makamları Selanik’te Osmanlı’dan kalma camileri ibadete kapalı tutarak Batı Trakya Türklerinin dini ibadetlerini özgürce yapmasını engelliyor.”

Yunanistan’ın Atina’dan sonraki ikinci büyük şehri Selanik’te yaşayan Batı Trakya Türkleri, Yunan makamlarının buradaki camilerin ibadete açılmasına izin vermemesinden dolayı namazlarını Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’nin lokalinde kılmak zorunda kalıyor.

Batı Trakya Türkleri, 2005 yılında kurdukları derneğin çatısı altında faaliyet gösteren mescidin “izinsiz” olduğu gerekçesiyle savcılığın talimatıyla 2017 yılında kapatılmasından beri dernek lokalindeki masa ve sandalyeleri dışarıya çıkarıp yere serdikleri halı üzerinde namazlarını kılıyor.

Batı Trakya Türk toplumunun seçtiği müftülerin görevlendirdiği imamlar, her hafta Batı Trakya bölgesinden Selanik’e giderek Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği lokalinde cuma namazını kıldırırken hafta sonlarında da Türk çocuklarına dini eğitim veriyor, Kur’an-ı Kerim’i öğretiyor.

Yunan makamları tarafından Selanik’te Osmanlı döneminden kalan Hamza Bey Camii, Hortacı Süleyman Efendi Camii, Yeni Camii ve Alaca İmaret Camii’nde ibadete izin verilmiyor. Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği, camilerden birinin ibadet amaçlı kendilerine tahsis edilmesi için Yunan makamlarına defalarca başvuruda bulunmasına rağmen bugüne kadar olumlu bir yanıt alamadı.

“Ülkemiz Yunanistan’ı din ve ibadet özgürlüğüne tam saygı göstermeye çağırıyoruz.”

Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Avrupa Birliği üyesi ve demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden ülkemiz Yunanistan’ın binlerce Müslüman’ın yaşadığı Selanik şehrinde ibadet için Osmanlı döneminden kalan camileri; Hamza Bey Camii, Hortacı Süleyman Efendi Camii, Yeni Camii ve Alaca İmaret Camii bulunmasına rağmen son olarak Selanik’te yaşayan Batı Trakya Türkleri Ramazan Bayramı namazını izin çıkmaması nedeniyle Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’mizin kapasitesi kısıtlı olan lokalinde ede etmek zorunda kaldı. Lokale sığmayan cemaat sokağa taştı. Başkent Atina’da da uzun yıllar sonra inşaatına izin verilen yeni cami daha geçen günlerde ibadete açıldı ancak kapasitesinin Atina’daki Müslüman cemaat için yetersiz olduğu da aşikar. Ülkemiz Yunanistan’ı din ve ibadet özgürlüğüne tam saygı göstermeye ve demokratik bir devlet olarak bu alandaki yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz