Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar ABTTF: “Türk Toplumunun Eğitim Özerkliğine Saygı Gösterilsin”

ABTTF: “Türk Toplumunun Eğitim Özerkliğine Saygı Gösterilsin”

4
0

ABTTF 20. Dönem Başkanlık Kurulu dokuzuncu olağan toplantısında Gümülcine ve İskeçe’deki eğitimle ilgili yaşanan gelişmeler ele alındı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) 20. Dönem Başkanlık Kurulu dokuzuncu olağan toplantısını 14 Eylül 2019 Cumartesi günü Almanya’nın Witten şehrindeki genel merkezinde gerçekleştirdi. Toplantıda, ABTTF’nin son dönemdeki çalışma ve faaliyetleri değerlendirildi, 2019 yılının sonuna kadar gerçekleştirilmesi öngörülen uluslararası girişimler ele alındı. Uluslararası girişimler kapsamında ABTTF, Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) çatısı altındaki sekretaryasını yürüttüğü Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu’nun (TAG) 4-7 Kasım 2019 tarihlerinde Anavatan Türkiye’nin başkenti Ankara’da düzenlenecek altıncı yıllık toplantısına katılacak.

Batı Trakya’da son dönemde yaşanan güncel gelişmeler ele alındı.

“Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğine ve sahip olduğu haklara tam saygı gösterilsin.”

ABTTF Başkanlık Kurulu, Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın kararıyla 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Batı Trakya Türk toplumuna ait beş ilkokulun daha kapatılması ve İskeçe’deki Türk Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde iki yıl aradan sonra yeniden vardiyalı eğitim uygulamasına geçilmesi nedeniyle öğrenci velilerin başlattığı eylemi de değerlendirdi. Yunanistan’dan Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğine ve sahip olduğu haklara tam saygı göstermesi talep edilirken ABTTF’nin İskeçe’deki eylemi desteklediği ve öğrenci velilerinin yanında olduğu vurgulandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here