Ana sayfa Batı Trakya Haberler ABTTF “IT’S UP TO THE MAJORITY” SEMİNERİNE KATILDI

ABTTF “IT’S UP TO THE MAJORITY” SEMİNERİNE KATILDI

10
0

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), 13 Kasım 2012 tarihinde, dün Finlandiya İsveç Kültür Vakfı(Svenska kulturfonden) tarafından düzenlenen dilsel azınlıkların sorunları konulu uluslararası seminere katıldı. Brüksel’de gerçekleştirilen toplantıya ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Seyhan Sarıca katıldı.

Seminere Nobel Barış Ödülü sahibi Martti Ahtisaari ana konuşmacı olarak katıldı.

Dilsel azınlıklıkların anadillerini kullanma hakkının garanti alınmasında dilsel çoğunluğu temsil eden toplum üyelerinin yalnızca azınlığın durumunu anlamakla kalmayıp buna uygun davranmaları gerektiğinin altı çizilen seminerde “Çoğunluğa bağlı!”(It’s up to the majority!) sloganı altında dilsel azınlıkların haklarının korunması için hazırlanan yasalar ve uygulanan stratejilerin yeterli olup olmadığı tartışıldı. Gelecekte dilsel azınlıkların var olacağı ortamın çoğunluklar tarafından yaratıldığının, bu nedenle dilsel çoğunlukların tutum ve eylemlerinin azınlıkların geleceği için önemli olduğunun belirtildiği seminerin ana konuşmacısı Finlandiya Eski Cumhurbaşkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Martti Ahtisaari’ydi. Finlandiya’da Ulusal Azınlıkların Korunması Eylem Planı’nın geliştirilmesinden sorumlu Martti Ahtisaari, Finlandiya İsveç Derneği tarafından hazırlanan bu planın ulusal hükümetin ülkedeki iki ulusal dil için uzun dönemli bir strateji oluşturulması ile sonuçlandığını belirtti.

Moderatör Johan Häggman: Yunanistan azınlıklar konusunda model gösterilemez.

Finlandiya, İtalya, Almanya ve Hollanda’da kamusal alanda azınlıklara yönelik iyi uygulamaların dile getirildiği seminerin soru-cevap bölümünde ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Seyhan Sarıca, Yunanistan’daki Batı Trakya Türk Azınlığı’nın öncelikli olarak eğitim, dernekleşme ve ifade özgürlüğü alanlarında sorunları olduğunu söyledi. Sarıca, Hollanda’da Stenden Üniversitesi’nde Frizya dili dersi veren Alex Riemersma’nın azınlıkların sosyal ve kültürel alanlarda gerçekleştirdikleri ilişkiler aracılığı ile kimliklerini devam ettirdiğini yönündeki açıklamasına karşılık Yunanistan’da yaşanan durumun Batı Trakya Türk Azınlığı açısından bir çelişki yarattığını ve bu çelişkinin giderilmesi için önerebilecekleri tavsiyelerin neler olduğunu sordu. Bunun üzerine moderatör AB Komisyonu Çokdillilik ve Tercüme Çalışmaları Koordinatörü Johan Häggman, Yunanistan’ın azınlıklar konusunda model olarak gösterilemeyeceğini söyledi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here