Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar ABTTF HANNOVER, GÜTERSLOH VE VİERSEN DERNEKLERİNİ ZİYARET ETTİ

ABTTF HANNOVER, GÜTERSLOH VE VİERSEN DERNEKLERİNİ ZİYARET ETTİ

28
0

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 2014 yıl sonu geleneksel üye dernek ziyaretleri çerçevesinde 20 Aralık 2014 Cumartesi günü Hannover ve Çevresi Batı Trakya Türkleri Aile Birliği’ni, 21 Aralık 2014 Pazar günü de Gütersloh ve Çevresi Yunanistan Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği ile Viersen Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti. ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, ABTTF Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Kasap ve Sami Yusuf ile ABTTF Disiplin Kurulu Başkanı İsmail Apti Oğlu, üye derneklerin yöneticileri ile görüştü.

ABTTF Başkanı Habip Oğlu, ziyaretlerde ABTTF’nin 2014 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler ile  2015 yılında gerçekleştirmeyi öngördüğü etkinlikler hakkında bilgilendirmede bulunurken bunlardan en önemlisinin de ABTTF, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin (BTAYTD) ortaklığı ve ev sahipliğinde Batı Trakya’da düzenlenecek olan Avrupa Halkları Federal Birliği’nin (FUEN) 2015 yıllık kongresi olduğunu ifade etti.

Yunanistan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının çözümüne yönelik hiçbir somut adım atmadı

Dernek yöneticileri ile yapılan görüşmelerde 2014 yılında Batı Trakya’da yaşanan gelişmeleri değerlendiren Habip Oğlu, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının çözümüne yönelik hiçbir somut adım atmadığını, aksine Yunan Meclisi’nde geçtiğimiz Kasım ayında kabul edilen yeni yasa ile Azınlık’ın ikili ve uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış egitim özerkliğine son verildiğini dile getirdi. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının çözümü için Yunanistan’ın iyi niyete ve samimiyete dayalı bir politika izlemesi gerektiğinin altını çizen Habip Oğlu, ABTTF’nin uluslararası alandaki mücadelesine yılmadan ve taviz vermeden devam ettiğini ve edeceğini, ABTTF üyesi derneklerin ve derneklerin kurulu olduğu bölgelerde yaşayan Batı Trakya Türklerinin desteği ile Azınlık’ın haklarını bir gün mutlaka geri alacağına inandığını söyledi. Görüşmelerin sonunda Habip Oğlu, bölgelerinde 2014 yılında ABTTF’nin faaliyetleri için toplamış oldukları bağışlar için derneklerin yöneticilerine şükranlarını sunarak kendilerine birer teşekkür plaketi takdim etti. ABTTF heyeti, dernek yöneticilerinin ve ailelerinin yaklaşan yeni yıllarını tebrik ederek ziyaretlerini sonlandırdı.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here