Ana sayfa Batı Trakya Haberler ABTTF BRÜKSEL’E ÇALIŞMA ZİYARETİNDE BULUNDU

ABTTF BRÜKSEL’E ÇALIŞMA ZİYARETİNDE BULUNDU

26
0

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 11 Ocak 2017 tarihinde Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Brüksel’e çalışma ziyaretinde bulundu. ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, ABTTF Merkez Ofisi Sorumlusu K. Engin Soyyılmaz’ın da eşlik ettiği çalışma ziyaretinde, Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi milletvekilleri Pál Csáky (EPP, Slovakya) ve Csaba Sógor (EPP, Romanya) ile Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Örgütü (UNPO) Genel Sekreteri Marino Busdachin ile görüştü.

Görüşmelerde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunları ve güncel gelişmeler dile getirildi

Çalışma ziyareti kapsamında ilk görüşme, Slovakya’daki Macar azınlığına mensup AP Milletvekili Pál Csáky ile kendisinin çalışma ofisinde gerçekleştirildi. Görüşmede, 19-22 Eylül 2016 tarihlerinde Batı Trakya’ya yapılan keşif ziyareti heyetinde de yer alan Csáky’a bölgede yaşanan son gelişmeleri aktaran ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, Yunanistan’ın Rodop iline bağlı Yassıköy Belediyesi’nin Batı Trakya Türk Azınlığı’na mensup Belediye Başkanı İsmet Kadı’nın resmi plakalı makam aracını belediye sınırları dışında ve kişisel işleri için kullandığı iddiasıyla geçen Aralık ayında polis tarafından gözaltına alındığını, buradaki asıl amacın Batı Trakya Türk Azınlığı’na gözdağı vermek, azınlığı korkutmak ve sürekli baskı altında tutmak olduğunu ifade etti.

Ardından ABTTF heyeti, Romanya’daki Macar azınlığına mensup AP Milletvekili Csaba Sógor ile bir araya geldi. Görüşmede ABTTF Başkanı Habip Oğlu, Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik ayrımcılık ve ırkçı söylemlerin devam ettiğini belirterek Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi ile Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Gözlemciliği’nin (GHM) 12 Aralık 2016 tarihinde Atina’da birlikte düzenlediği panelin kendisinin ev sahipliğinde 2 Mart 2016 tarihinde AP’de düzenlenen panelde olduğu gibi aralarında aşırı sağcı Altın Şafak Partisine mensup Yunan Parlamentosu üyesi milletvekillerinin de olduğu bir grup tarafından basıldığını, panelin konuşmacılarına yönelik ağır hakaretlerde bulunulduğunu ve tehditler savrulduğunu dile getirdi.

Çalışma ziyareti kapsamında son görüşme, UNPO Genel Sekreteri Marino Busdachin ile ABTTF Brüksel Temsilciliği’nde gerçekleştirildi. UNPO’da görevli Justine Séran’ın da iştirak ettiği görüşmede, Busdachin’in de iştirak ettiği 19-22 Eylül 2016 tarihlerinde Batı Trakya’ya yapılan keşif ziyareti ile Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili güncel gelişmelere dair görüş alışverişinde bulunuldu. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here