Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AB’DEN KÖYLERE VE BÖLGELERE HAS DESTEK GELEBİLİR!

AB’DEN KÖYLERE VE BÖLGELERE HAS DESTEK GELEBİLİR!

14
0

AB Ortak Tarım Politikası çerçevesinde yürütülen çalışmalar son aşamasına geldi. Çalışmalara göre Yunanistan’ın her köy ve bölgesinin özellikleri dikkate alınarak dönüm başına destek sağlanacak. Yeni destek sisteminin çok iyi değerlendirilmesi halinde çiftçilerin önemli girdiler elde edebileceği belirtilmektedir.

Yunanistan’ın bir yıl içerisinde hangi destek sistemini seçeceğini belirlemesi gerekmektedir. Yeni sistemde çiftçiler ülke ortalamasının %60’dan daha az destek almayacak ve eskiden tazminat hakları olan çiftçiler ise %30’dan fazla kayba uğramayacak.

AB Komisyonu üyesi Tasos Haniotis yeni ortak tarım politikası desteklerinin hangi yöntemlerle dağıtılacağı konularında şu açıklamaları yaptı:

1- Ülke geneli tek bir bölge sayılabilir. Bu durumda tarım kesimine dönüm başına 38 evro, hayvan üreticilerine ise 23 evro verilebilir.

2- Birden çok bölge sistemi benimsenebilir. Bu bölgeler coğrafi şartlara, ürünlere ve tarımsal kriterlere göre ayrılabilir.

3- AB tarafından yapılan destekler tek bir havuzda toplanabilir ve bu durumda kayıpların %30’dan fazla olması önlenebilir.

Yukarıda belirtilen her üç durumla ilgili son kararlar 2014 yılının Ağustos ayına kadar alınmış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz