Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AB’DEN ATİNA KANALIYLA GAZPROM’A KIRMIZI KART

AB’DEN ATİNA KANALIYLA GAZPROM’A KIRMIZI KART

16
0

Yunanistan kamu doğalgaz şirketleri DEPA ve DESFA’nın bir çok defa özelleştirilmesine ilişkin ihale ertelemesine gidilmesinin ardından nihayet bugün gerçekleşen ihale süreci tam anlamıyla hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Favori Rus şirket Gazprom DEPA’ya teklif bile vermezken, Yunan ortak girişimi de ihaleden çekildi. Öte yandan DESFA için ise sadece Azeri SOCAR teklif verdi. Basın-yayın organları, bu gelişmenin yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmeye çalışan Yunan hükümeti ve Yunanistan Özelleştirmeler İdaresi (TAİPED) için soğuk duş anlamına geldiği yorumunda bulundu.

Yunanistan Kamu Doğalgaz Şirketi DEPA ve Yunanistan Kamu Doğalgaz Dağıtım Şirketi DESFA’nın bugün yapılan özelleştirme ihalesine yabancı yatırımcı ilgi göstermedi. Bir iki yıldan bu yana devamlı ertelenen ve yabancı yatırımcıyı bezdiren ihale sürecinde bugün verilen teklif mektupları açıldı. Özellikle Rus Gazprom’un Avrupa’ya açılma stratejisi kapsamında Yunanistan’daki ihale için gösterdiği yoğun çabalar sonuçsuz kalırken, Gazprom, DEPA’ya teklif bile vermedi. Yerli M+M ortak girişimi de teklifte bulunmadı. Böylece AB ve Yunanistan’ın ısrarla talep ettiği DEPA’nın özelleştirilmesi girişimi sonuçlandırılamadı.

AVRUPA’DAN GAZPROM’A KIRMIZI KART

Ta Nea gazetesinin TAIPED yönetimine dayandırdığı haberinde son 24 saat içerisinde muhtemelen Avrupa Komisyonu’nun Gazprom’un DEPA’yı satın alması durumunda buna ‘veto’ koyacağını iletmiş olabileceği belirtiliyor. Böylece Gazprom, DEPA’ya ilişkin teklif bile vermekten kaçındı. Daha önce basına Atina’nın DEPA ile DESFA’yı Rus çıkarlarına bırakmaması için yöntemler bulması yönünde Avrupa Birliği’nden büyük baskılara maruz kaldığı yansımıştı. AB, Gazprom’un enerjide Yunanistan’da tekel oluşturmasından endişe ediyordu.

Öte yandan Yunanistan Kamu Doğalgaz Dağıtım Şirketi DESFA’nın özelleştirmesine ilişkin ihale sürecine de beklenen ilgi gösterilmezken, sadece Azeri devlet doğalgaz şirketi SOCAR teklif verdi. Ancak verilen rakam açıklanmadı. Azerbaycan, TAP ve Nabucco West doğalgaz boru hatları projeleri sebebiyle DESFA’ya ilgi gösteriyordu. Yine Rusya şirketi Sintez, DESFA’dan da çekilerek teklif sunmadı. Atina, DEPA ve DESFA’nın satılmasından yaklaşık 1,5 milyar Euro gelir bekliyordu.

DEPA ve DESFA’nın özelleştirme ihalesine ilgi gösterilmemesinin TAIPED yönetiminde bomba etkisi yaptığı yorumları yapılırken, kurumdan sızan bilgiler, böyle bir sonucun çıkacağına ilişkin en küçük bir izlenim edinmedikleri yönünde. DEPA’nın Ruslara verilmemesinin Yunanistan ve Rusya ilişkilerini etkilemesinden endişe ediliyor.

Bu arada Yunanistan’ın doğalgaz ihalelerine ilgi gösterilmemesi, Atina Borsa’sında ciddi kayba sebep oldu: 15.29 itibariyle Atina Borsa’sı yüzde 5,62’lik bir kayıp yaşadı.

Yunanistan Maliye Bakanlığı, DEPA ihalesinde yaşanan hayal kırıklığını bugün Başbakan Antonis Samaras ile masaya yatıracak. Atina, 2013 yılında özelleştirmelerden 1 milyar Euro gelir bekliyordu. Bu açığın nasıl kapatılacağı bilinmiyor.

HASAN HACI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz