Ana sayfa Yunanistan Haber ABD Yunanistan’ı Destekleyecek, Apostolakis Hafta Sonu ADB’ye Gidiyor

ABD Yunanistan’ı Destekleyecek, Apostolakis Hafta Sonu ADB’ye Gidiyor

0
0

Amerikalı mevkidaşı Patrick Shanahan’ın “acil” daveti üzerine, Yunanistan Savunma Bakanı Apostolakis bu hafta sonu Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek.

Ciddi diplomatik kaynakların belirttiği üzere ziyaretin amacı, Yunanistan ile Türkiye arasında olası bir sıcak çatışmada, ABD’nin askeri anlamda Yunanistan’ın yanında yer alacağı olduğu ifade ediliyor.

Yüksek düzeyli diplomatik alanda aynı kaynaklar, Trump hükümetinin askeri anlamda Yunanistan’ı şu hususlarda destekleyeceğini ifade ediyor.

  • Askeri bilgi alma alanında uydular, radarlar SATCOM vb sağlıklı bilgi ve destek verilmesi.
  • F-16, C-130, P-3 ve radarların kullanılabilirliğini desteklemek ve arttırmak için yedek parça teslimatını hızlandırılması.
  • Sıçak çatışmadan kaçınılması için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçek zamanlamayla savaş diziliş sırasının Yunanistan’a bildirilmesi.

Aynı kaynakların belirttiğine göre, eğer Türkiye S-400 hava savunma sistemini erken alırsa o zaman ABD’nin Yunanistan’a diğer önemli alanları kapsayacak bir destek sağlayacak.

Amerika’nın şu an itibarıyla Yunanistan’a karşı gayri resmi olarak bu tutumunun sabit olduğu ifade ediliyor. Çünkü Akdeniz’de bir kargaşa istemiyor, bu alanda barışın sağlanması gerektiğini vurguluyor.

Yine aynı kaynakların ifadelerine göre, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda Amerikan hükümeti tarafından bilgilendirildiği belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here