Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar AB TEMEL HAKLAR AJANSI AB’DE TEMEL HAKLAR ALANINDAKİ İLERLEMEYİ DEĞERLENDİRDİĞİ 2012 RAPORUNU...

AB TEMEL HAKLAR AJANSI AB’DE TEMEL HAKLAR ALANINDAKİ İLERLEMEYİ DEĞERLENDİRDİĞİ 2012 RAPORUNU YAYINLADI

17
0

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı(FRA), 2012 Yıllık Raporu’nu yayımladı. Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkede ve Hırvatistan’da 2011 yılında temel haklar alanında kaydedilen ilerlemenin değerlendirildiği raporda mevcut krizin hukukun üstünlüğüne etkisi araştırılıyor. Pekçok başlıkta AB’de kaydedilen ilerlemenin değerlendirildiği raporda üye devletlerin ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadele etmek amacı ile ceza yasası yolu ile ileri düzeyde önlem aldıkları belirtiliyor. Raporda bu önlemler arasında ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlük saiki ile işlenmiş suçların ceza yasası tarafından daha iyi bir şekilde tanımlanması veya bu saiklerle işlenmiş suçlar için ağırlaştırılmış cezalar tanımlanması sıralanıyor.

Yunanistan’daki ekonomik kriz göçmenleri ve azınlık topluluklarının günah keçisi ilan edilmesine sebep oldu

Yunanistan’da yasadışı göç sorununun detayları ile incelendiği raporda dile getirilen bir diğer önemli husus olarak ülkedeki ekonomik krizin etkileri olarak karşımıza çıkıyor. 2012 yılında Yunanistan’da ekonomik krizin daha da zor bir görünüm kazandığı belirtilen raporda BM Çocuk Hakları Komitesi’nin Yunanistan ile ilgili raporunda geçim kaynaklarını kaybeden ailelerin çocuklarının sosyal güvenlik dahil devlet tarafından sağlanan sosyal hizmetlere erişimi konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle derin bir endişe duyduğu ifade ediliyor.

Yunanistan’daki ekonomik durumun kötüleşmesi neticesinde göçmen ve azınlık topluluklarının günah keçisi haline geldiği belirtilen raporda bu durumun AB kurumları ve diğer AB üye devletlerinin aşırılık yanlısı ideolojinin merkezileşmesini engellemek amacı ile zamanında, kararlı ve etkin bir şekilde mücadele yürütmeleri için bir uyarı sinyali olarak görülmesi gerektiği belirtiliyor.

Yunanistan’ın adalet skoru oldukça kötü!

Bazı AB ülkelerinde hukukun üstünlüğüne ilişkin endişeler nedeniyle “adalet puan tablosu” yoluyla tüm üye ülkelerde gelilmelerin gözlemlendiği ifade edilen raporda Yunanistan’daki durum dikkat çekiyor. 2012 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Yunanistan’ın 52 davada en az bir ihlal gerçekleştirdiği kararına vardığı belirtilen raporda AİHM’nin bir davada Yunanistan’ın adil yargılanma hakkını, 35 davada ise yargılama süresinin uzunluğuna ilişkin ihlaller gerçekleştirdiğine karar verdiği not ediliyor. Bu rakamlar ile Yunanistan 2012 yılında AİHM’ye taşınan davalarda varılan ihlaller konusunda en kötü sicile sahip beş AB ülkesinden biri olarak yerini alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz