Ana sayfa Türkiye | Dünya “60 Turda Ne Görüştüysek Onları Konuşacağız”

“60 Turda Ne Görüştüysek Onları Konuşacağız”

0
0

Çavuşoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Bakanlıkta ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ile 25 Ocak’ta başlayacak istikşafi görüşmelerde bugüne kadar düzenlenen 60 turda hangi konular ele alındıysa yine aynı hususların görüşüleceğini kaydetti.

Türkiye’nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Yunanistan ile Türkiye arasındaki istikşafi görüşmelerin 25 Ocak’ta başlayacağını hatırlattı. Çavuşoğlu, Ankara’nın her zaman ön koşulsuz olarak Atina’yla görüşmeye hazır olduğunu ifade ettiğini anımsatarak “Yunanistan Dışişleri Bakanı’yla bir araya gelmeye hazırız. Yunanistan ne zaman hazır olursa biz de hazır olduğumuzu söyledik.” dedi.

NATO nezdinde Türkiye ve Yunanistan arasında yürütülen toplantılara ilişkin ise Çavuşoğlu, “Türkiye olarak biz bütün toplantılara katıldık.” bilgisini paylaştı.

Çavuşoğlu, istikşafi görüşmelere Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın başkanlığında bir heyetin katılacağını ifade ederek “60 turda neler görüştüysek 61’inci toplantıda da aynı konuları görüşeceğiz.” mesajını verdi.

Yunanistan’ın sadece Doğu Akdeniz ve deniz yetki alanlarını görüşeceğine işaret etmesi hakkında ise Çavuşoğlu, bunun faydalı bir yaklaşım olmadığını, Yunanistan ve Türkiye arasında gerginliğe yol açan birçok konu bulunduğunu, sadece bir konunun istikşafi görüşmelerin içeriğini oluşturmasının mümkün olmadığını belirtti.Çavuşoğlu, iki ülke arasında görüş ayrılıkların olduğunu, bunların birlikte çözülmesi gerektiğini söyledi.İki ülke arasında olumlu atmosferin sürdürülmesinden yana olduklarının altını çizen Çavuşoğlu, Yunanistan’ın ise provokasyonlarına devam ettiğini vurguladı.Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Yunanistan, silahtan arındırılmış adaların statüsünü ihlal edecek adımlar atıyor”

“Yunanistan, silahtan arındırılmış adaların statüsünü ihlal edecek adımlar atıyor, sürekli askeri tatbikatlar gerçekleştiriyor. Navtex ilan ediyor ve orada hiçbir şey yapmıyor. Aynı şekilde, Başpiskoposun bir açıklaması oldu. Tüm bunların amacını biz biliyoruz. Türkiye’yi provoke edip, AB’ye dönecekler, bak Türkiye olumsuz adımlarına devam ediyor, (sonuç) yaptırım. Biz yaptırımlardan korkan bir ülke değiliz. Ama negatif gündemle de devam etmek istemiyoruz.”

Çavuşoğlu, Yunanistan’da, Başpiskopos İeronimos’un İslam dini ve Müslümanlarla ilgili hakaret içeren ifadelerini ise hayretle karşıladıklarını belirterek Yunanistan’ın provokasyonlar yerine aklıselim bir tutum takınacağını umduğunu söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here