Ana Sayfa Batı Trakya Haberler 500 YILLIK “KÜPLÜ KURBANI” GELENEĞİ DAVAM EDİYOR

500 YILLIK “KÜPLÜ KURBANI” GELENEĞİ DAVAM EDİYOR

27
0

Kozlardere köyü halkı atalarından kalan 500 yıllık “Küplü Kurbanı” geleneğini devam ettiriyor.

Yassıköy Belediyesi’ne bağlı Kozlardere köyünde “Küplü Kurbanı” bu yıl da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. 2 Temmuz 2017 Pazar günü gerçekleşen etkinlik Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla başladı, daha sonra din görevliler tarafından Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolos Ali Rıza Akıncı, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) Başkanı Ahmet Hacıosman, Doğu Makedonya Trakya Eyaleti meclis üyeleri Mustafa Katrancı ve Önder Mümin’in yanı sıra etraf köylerden soydaşlar da katıldı.

Etkinlikte yapılan selamlama konuşmalarında Müftü İbrahim Şerif, “Kozlardere köyünde ve etraf köylerde yapılan bu tür etkinliklere mahya denir. Yapılan bu iş, geleceğimize kök salmak, geleceğimizi daha güçlü kılmak anlamına gelir” dedi.

Etkinliğe katılan Başkonsolos Ali Rıza Akıncı da yaptığı selamlama konuşmasında, “biz sizlerle buluşmak için bunu bir vesile sayıyoruz. Burada maksat bir araya gelmektir, bizler de bunu önemsiyoruz. Uzakta da olsak sizin sevinciniz, bizim sevincimizdir. Sizin tasanız, bizim tasamızdır. Bu Ramazan ayında 13 yıl sonra Başbakanı’mız geldi. İnşallah sonbaharda Cumhurbaşkanı’mızın gelişini de müjdeleriz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz