Ana sayfa Batı Trakya Haberler 40 DERNEKTEN KAYMAKÇI’YA DESTEK

40 DERNEKTEN KAYMAKÇI’YA DESTEK

23
0

40 Dernek  Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (ROİSDER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı’ya destek verdi.

Anavatan Türkiye’nin İzmir şehrinde yerleşik toplam kırk dernek yayımladıkları ortak bildiriyle 31 Ağustos 2016 tarihinde Yunanistan’dan sınır dışı edilen Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (ROİSDER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı’ya destek verdi. Yayımladıkları ortak basın açıklamasında, ROİSDER Başkanı Kaymakçı’nın İstanköy adasında tutuklanarak Yunanistan’a giriş yasağı bulunduğu gerekçesiyle sınır dışı edilmesini şiddetle kınayan dernek ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Yunan makamlarının bu davranışının tamamen ırkçı nitelikli ve adalarda yaşayan Türk toplumunu korkutma amaçlı olduğunun altını çizdiler.

Bilindiği üzere ROİSDER Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, bir çalışma ziyareti vesilesiyle bulunduğu İstanköy adasında 30 Ağustos 2016 tarihinde Yunan polisi tarafından tutuklanmış, bir gece nezaret altında tutulduktan sonra Yunan makamlarına karşı dava açmayacağına dair hukuk dışı bir belgenin imzalattırılmasının ardından 31 Ağustos 2016 tarihinde polis eşliğinde bindirildiği feribotla sınır dışı edilmişti. Olayı öğrenmesinin hemen ardından bir açıklama yayımlayan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı ve Avrupa Halkları Federal Birliği Başkan Yardımcısı (FUEN) Halit Habip Oğlu da Kaymakçı’nın Yunanistan’dan sınır dışı edilmesini en sert şekilde kınayarak bunun Yunan makamlarının Rodos, İstanköy ve Onikiadalar’da yaşayan Türk toplumuna yönelik doğrudan bir sindirme girişimi olduğunu ve bu hukuk dışı davranışla 70 yıldır baskı altında tutulan adalardaki Türk toplumu mensuplarına gözdağı verilmek istendiğini ifade etmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here