Ana Sayfa Batı Trakya Haberler 3 MAYIS – ULUSLARARASI BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ KUTLU OLSUN

3 MAYIS – ULUSLARARASI BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ KUTLU OLSUN

12
0

Avrupa Gazeteciler Derneği (AVGADER) Yunanistan Temsilcisi olarak, 3 Mayıs  Uluslararası Basın Özgürlüğü Günü’nde başta Batı Trakya’lı meslektaşlarımın ve dünyadaki tüm Gazetecilerin Uluslararası Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum.

Günümüzde, gazetecilerin, doğru, tarafısz  ve güvenilir  gazeteciliğin daha  da çok zorlandığı bir gerçektir. Bu  durum ise kamuoyunu, Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’nin 19 Maddesi’nde belirtilen temel insan haklarından biri sayılan tam ve doğru haberden yoksun bırakmaktadır.

Ülkemiz Yunanistan’da Devlet kurumlarının ayrım yapmadan, bütün medyalara eşit destek sunmaması, özellikle ülkemizdeki Azınlık medyasına olumsuz şekilde yansımaktadır.   Dolayısıyla bu durumdan, Türkçe medya da payını almaktadır, ne yazık.

Öyleki, hizmet niyetiyle büyük bir özveri ve heyecanla  yeni yayınlanmaya  başlayan Türkçe gazete ve dergilerin, birkaç sayı sonra çıkamaz oluyor. Radyolarımız zaman zaman karşılaştıkları yaptırımlar ve cezalar sonrasında ekonomik imkansızlıktan dolayı yayınlarına son vermek zorunda kalıyor. Keza Türkçe yayımlanan dergi ve gazetelerimiz de bu olumsuzluklardan dengesiz eşi benzerine rastlanmamış cezalardan nasibini alıyor.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı olarak, hakkımız olduğunu düşündüğüm bir yerel televizyonumuzun olmaması, ülkemiz Yunanistan tarfından frekans tahsis edilmemesi ise Avrupa normlarına ve uygulamalarına, insana verilen değerlere karşı olduğu düşüncesi içerisindeyim. 

Medyanın özellikle Batı Trakya bölgesinde yaşayan her iki toplumun aynası olduğu görüşünden hareket ederek, AVGADER Yunanistan Temsilcisi olarak, başta ülkemiz Yunanistan ve Batı Trakya’da barış içinde istikrarlı,  Avrupa demokrasi değerlerini benimsemiş, basının daha özgür ve güçlü olduğu bir ülke olarak görebilmek dileğimizdir. 

Fırsattan yararlanarak, 3 Mayıs – Dünya Basın Özgürlüğü Bayramı’nı kutluyor, özgür düşünmenin, özgür konuşmanın ve yazabilmenin ne kadar büyük bir nimet olduğu bilinci içinde, özgür basının güçlenmesini ve uğurda gazeteciler arasında dayanışmanın artması temmenimizdir.

İlhan Tahsin

Birlik Gazetesi

Genel Yayın Yönetmeni

AVGADER Yunanistan Temsilcisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz