Ana sayfa Batı Trakya Haber “29 Ocaklar” Anıldı, Anlatıldı

“29 Ocaklar” Anıldı, Anlatıldı

2
0

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın hak arama mücadelesinde 29 Ocak 1988 yılında gösterdiği direniş ve 1990 yılında ırkçı saldırgan Yunanlılar tarafından Gümülcine’de Türklerin dükkanlarına yapılan saldırının yıldönümü 29 Ocak 2020 Çarşamba akşamı Gümülcine’de anıldı.

Yaklaşık 350 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anma törenine katılan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Uzman Tarihçi Özer Hatip ve Türk Azınlığı’ndan BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı ve BAKEŞ Genel Müdürü Dr. Pervin Hayrullah, tarihi süreçte yaşananları anlattılar.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu’un da katıldığı etkinliğe, Gümülcine ve İskeçe Seçilmiş Müftüleri İbrahim Şerif ve Ahmet Mete, İskeçe Milletvekili Burhan Baran, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, Eyalet Meclis Üyeleri Tarkan Multaza ve Cihan İmamoğlu, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Deli Hüseyin, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, BAKEŞ Genel Başkanı Hüseyin Bostancı, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin’in yanısıra diğer kurum, kuruluş başkan ve temsilcileri ve soydaşlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif yaptı. Şerif, 1967 yılı Cunta dönemi sonrası yaşanan olaylar ve baskılar neticesinde 29 Ocaklara nasıl gelindiğini anlattı.

Devamında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Batı Trakyalı Uzman Tarihçi Özer Hatip söz aldı. Hatip, 1988 tarihinde başlatılan hak arama mücadelesiyle Batı Trakya Türklerinin gurur duyması gerektiğini ve bu süreçte Azınlığın hiç bir zaman demokratik tahammüllerin dışına çıkmadan son derece demokratik bir mücadele verdiğini dile getirdi.

Sırasıyla söz alan BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı, 29 Ocakların Azınlığımız için bir dönüm noktası olduğunu, yıllar geçmesine rağmen halen günümüzde baskıların hala devam ettiğini dile getirdi.

Sırasıyla BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah söz alarak, 29 Ocak olayları öncesinde Rodop ilinin Yaka tarlalarının Yunan devleti tarafından istimlak edilmesinin yanısıra, Gümülcine Türk Gençler Birliği, İskeçe Türk Birliği ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nin kapatılmalarının 29 Ocakların başlangıcı olduğunu dile getirdi.

Etkinliğe katılmak üzere İzmir’den gelen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe ise, 29 Ocakların Batı Trakya Türklüğü’nün direniş günü ve varlık mücadelesi günü olduğunu, dolayısıyla da Batı Trakya Türklüğü açısından bıçağın kemiğe dayandığı gün olduğunu dile getirdi.

Son olarak Müftü Ahmet Mete söz alarak, 29 Ocakların ruhunu kaybetmeden yaşatılması ve yaşanması gerektiğini dile getirdi. Etkinlik konuşmacılara plaket takdimi ile son buldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here