Ana sayfa Batı Trakya Haberler “29 OCAK 1988 TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ” GÜMÜLCİNE’DE ANILDI

“29 OCAK 1988 TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ” GÜMÜLCİNE’DE ANILDI

23
0

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın hak arama mücadelesinde dönüm noktası olan 29 Ocak 1988 Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günüile Türk azınlığa yönelik saldırıların yaşandığı 29 Ocak 1990 Pogromunun yıldönümü nedeniyle Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) 29 Ocak Cuma akşamı Gümülcine’de Türk Gençler Birliği’nde bir anma etkinliği düzenledi.

Etkinliğe Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, DEB Başkanı Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş, Kozlukebir (Arriana) Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Mustafçova (Miki) Belediye Başkanı Cemil Kabza, Eyalet Başkan Yardımcısı Mustafa Katrancı, Eyalet meclisi üyeleri, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Gümülcine’de Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan’ın yanısıra diğer sivil toplum kuruluşlarının Başkan ve temsilcileri katıldı.

Anma töreninde açılış konuşmasını Gümülcine’de Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan yaptı ve sırasıyla kürsüye Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete geldi ve “29 Ocak 1988 Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü” ile Türk azınlığa yönelik saldırıların yaşandığı29 Ocak 1990 Pogromu”na gelinen süreci anlattı.

Bu yıl anma törenine konuşmacı olarak Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık ve iskeçe bölgesinden eski Vali Yardımcısı Musa Vidinli katıldı. Her ikisi de o dönem yaşananları özetle anlatmaya çalıştı. Etkinlik Müftü Mete’nin katılımcılara teşekkür etmesiyle son buldu.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3p9n0w_29-ocak-anma-toreni-2016-gumulcine-video-1_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3p9rpm_29-ocak-anma-toreni-2016-gumulcine-sadik-sadik-sunum_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3pai3c_29-ocak-anma-toreni-2016-gumulcine-musa-vidinli_news

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here