Ana Sayfa Batı Trakya Haberler 2008’DE BAŞKONSOLOS OLARAK GELDİ, 2012’DE BÜYÜKELÇİ OLARAK GİTTİ

2008’DE BAŞKONSOLOS OLARAK GELDİ, 2012’DE BÜYÜKELÇİ OLARAK GİTTİ

8
0

2008 Yılında Batı Trakya’ya Gümülcine başkonsolosu olarak gelen Mustafa Sarnıç, 5 temmuz 2012 yılınsa Büyükelçi olarak bölgeden ayrıldı. 4 yıl boyunca önemli başarılara imza atan ve Batı Trakya’nın her bir bölgesini karış karış dolaşan Sarnıç, Türk-Yunan ilişkilerine de önemli ölçüde katkı sağladı.

Geldiği ilk aylarda Yunan basını tarafından acımasızca eleştirilen ve Kosova’dan geliş nedeniyle “Batı Trakya’yı da Kosova yapacak” haberlerine neredeyse her gün rastladık.

Ancak o T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın kendisine vermiş olduğu misyonu ve görevi gereği Yunanistan’da sadece diplomatik görevine sadık kaldı ve hakkında yazılanları adeta çürüttü.

Türkiye-Yunanistan arasında özellikle ticari alanda atılan adımlarda Batı Trakya bölgesinde Ticaret odaları temsilcileri ve Yunanlı işadamları ve soydaş işadamlarına yardımcı olmak amacıyla birçok kez çalışmalar gerçekleştirdi. Yunanlı ve soydaş işadamları kendisini takdirle karşıladı.

Bölgede barış ve huzurun devam etmesi açısından hiç bir zaman tahriklere kapılmadı ve görevinin dışına çıkmadı. Davet edildiği soydaş köylerinin hepsine gitti, soydaşlarla yemek yedi, hal ve hatırlarını sordu.

Dolu dolu bir dört yılın sonunda 5 Temmuz 2012 Perşembe sabahı 4 yıl boyunca birlikte mesai yaptığı arkadaşlarıyla Başkonsolosluk bahçesinde vedalaştıktan sonra Ankara’ya hareket etti.

Esin Sarnıç, Büyükleçi Mustafa Sarnıç’ın eşi. Kendisi de eşi Mustafa Sarnıç gibi burada bulunduğu dönemlerde Batı Trakya’lı Türk kadınlarıyla değişik vesilelerle biraraya geldi. Kadınların organize ettiği etkinliklere katıldı, daha iyi olması için zaman zaman Anavatan Türkiye’nin değişik bölgelerinden iki ülkenin kültürlerinin bulunduğu ortak noktaların yüzeye çıkartılması için çalışmalar ve kendi imzasıyla organizasyonlar gerçekleştirdi.

Onun da veda zamanı geldi ve bu sabah gözyaşlarıyla yakın çalışma arkadaşları Pervin Hayrullah, Züleyha Duban’a veda etti. BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah ve yakın arkadaşı Züleyha Duban bu çalışmalarda bir an olsun kendilerini yalnız bırakmadılar.

Başkonsolosluk bahçesinde veda anında hüzünlü bir hava vardı ama unutulmasın ki her diplomat ve diplomat eşleri biz Batı Trakya Türkleri için T.C. Devletidir. Biz de Birlik gazetesi olarak bunun gereğini ilk andan itibaren kendilerine gösterdik. Biz basın olarak kendilerine sahip çıktık ve bundan böyle de her kim gelirse gelsin gazetecilik görevimiz gereği işimiz yapmaya gayret sarfedeceğiz.

Sarnıç ailesinin yolu açık olsun. Gittikleri Moğolistan’daki yeni görevinde üstün başarılar diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz