Ana Sayfa Batı Trakya Haberler 1912 DE SELANİK’İ YUNANLILARA TESLİM EDEN HASAN TAHSİN PAŞA’NIN TORUNU ÖLDÜ

1912 DE SELANİK’İ YUNANLILARA TESLİM EDEN HASAN TAHSİN PAŞA’NIN TORUNU ÖLDÜ

98
0

1912 de Selanik’i Yunanlılara teslim eden Hasan Tahsin Paşa’nın torunu öldü.

1912 yılında Selanik’i Yunanlılara teslim eden Selanik’teki son Osmanlı güçlerinin komutanı Hasan Tahsin Paşa’nın Yunanistan’daki torunu Şahin Seryios Mesare, son yıllarını yaşadığı Atina’nın Kallidromiu caddesinde bulunan evinde yaşama veda etti. Seryios Mesare Rita ile evliydi ve bir kız evladı var.

Şahin Seryios Mesare Hristiyan’dı, Yanya’da Salamanga ve Napoleonda caddelerinin başında bulunan evde doğdu, İlk, Orta ve Lise eğitimini Yanya’da tamamladıktan sonra meslek eğitimi almak üzere İtalya’ya gitti ve mimar olarak döndü. Uzun yıllar çalıştı ve son olarak 1983-1985 yılları arasında Yanya yeni şehir planının yapılmasında büyük katkısı vardı.

Hasan Tahsin Paşa’nın hayatta iki torunu vardı, Remzi Romanos Mesare ABD’de, mimar olan Şahin Seryios Mesare ise Yunanistan’da yaşıyordu.

Tarihin sayfalarına biz göz atacak olursak; 

Yunan halkı, “O Selanik’in gerçek kurtarıcısı ve hayırseveri” diyor paşa için.

Hasan Tahsin Paşa’nın buralarda sevilmesinin iki nedeni var:

Birincisi, 26 Ekim 1912’de Selanik’in kayıtsız şartsız Yunan ordularına teslim protokolünü imzalaması. Kimilerine göre direnmesi için İstanbul’dan verilen talimata uymadı. Kimilerine göre dönemin büyük güçlerinin Selanik’teki Konsoloslarının etkisi altında kaldı. Kimilerine göre gaflet içindeydi. Kimilerine göre hain.

Selanik’in 550 yıllık Osmanlı egemenliğinden sonra Yunanistan’a geçmesinde imzası bulunan paşanın, şehirdeki Osmanlıların hayatta kalabilmeleri için bu kararı aldığını söyleyenler de var.

Hasan Tahsin Paşa çok sevdiği Selanik’te kan dökülmesini istemiyordu. Bu nedenle de protokolü imzaladıktan sonra, “Selanik kaybedildi ancak kurtuldu” dedi.

Selanik’in 1912’de Yunan ordularına teslimiyle ilgili müzakereler, Selanik’ten 25 kilometre mesafede eski adı ‘Topsin’ yeni adı Gefira’da (Köprü) Osmanlı döneminin büyük çiftlik ağası Modiano’nun köşkü var. Bugün Balkan Savaşları Müzesi, müzakereler bu köşkte yapıldı. Bir yanda Yunan Kralı Yeorgios’un oğlu veliaht ve başkomutan Konstantin, diğer yanda Selanik’teki Osmanlı güçlerinin komutanı Hasan Tahsin Paşa’nın temsilcisi Şefik Paşa. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz