Ana sayfa Batı Trakya Haberler 17 HAZİRAN’DA YENİDEN SANDIĞA GİDİYORUZ

17 HAZİRAN’DA YENİDEN SANDIĞA GİDİYORUZ

15
0

Yunanistan’da Parti başkanları hükümet kurmakta anlaşamadı ve yeniden seçim dediler. Bunun üzerine seçimlerin 17 Haziran 2012 tarihinde yapılmasına karar verilirken, seçimlere kadar geçici hükümetin Başbakanlık görevini Danıştay Başkanı Panayotis Pikrammenos yapacak. Birlik gazetesi olarak dünkü haberimizde Başbakanlık görevine muhtemelen getirilecek olan isimlerin arasında Pikrammenos’un ismini yazmıştık.

Liderle arasında bugün son kez yapılan uzlaşma toplantısında, Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias’ın Loukas Papadimos’un geçici Başbakan olarak göreve devam etmesi yönündeki önerisi ND Partisi Başkanı Antonis Samaras ve PASOK Partisi Başkanı Evangelos Venizelos tarafından kabul edilirken, “Aneksartiti Ellines” (Bağımsız Yunanlılar) Partisi Başkanı Panos Kammenos’un bu öneriye şiddetle karşı çıktığı belirtiliyor.

SİRİZA Partisi Başkanı Aleksis Tsipras PASOK Partisi kurucularından eski Bakanlardan Gerasimos Arsenis’i geçici hükümetin Başına başbakan olarak geçme önerisine Evangelos Venizelos’un karşı çıktığı ifade ediliyor.

Meclis yarın saat 11:00’de toplanarak Milletvekillerinin yemin etmesi bekleniyor. Toplantıya ND Partisi Milletvekili Viron Polidoras’ın Başkanlık edeceği belirtiliyor.

Parlamento Cuma günü en geç Cumartesi günü yeniden toplanarak Cumhurbaşkanlığı tarafından Parlamentonun dağılıp seçim tarihini açıklayan bir kararnamenin yayınlanması bekleniyor. Böylece Yunanistan bir kez daha yeni bir seçime gitmiş olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here