Ana Sayfa Batı Trakya Haberler 150 YILLIK RUM KİLİSESİ “ZOODOHOU PİGİS” AYAĞA KALKACAK

150 YILLIK RUM KİLİSESİ “ZOODOHOU PİGİS” AYAĞA KALKACAK

13
0

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kent ziynetlerinin ortaya çıkarılması noktasında imzasını attığı çalışmalara, Karacabey ilçesinin Karakoca (Kidia) Köyü’ndeki Rum kilisesi “Zoodohou Pigis” restorasyonu ile bir halka daha ekleniyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bürokratlarıyla birlikte Karacabey ilçesinde Karakoca Köyü’nde bulunan Rum kilisesinde incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın kültür ve medeniyet izlerini gün yüzüne çıkarılması konusunda yoğun faaliyette olduğunu anlatan Altepe, “Bursa’da 8 bin 500 yıl geçmişe uzanan tüm medeniyetlerin izleri birer birer ortaya çıkarılıyor. Bursa merkezinde restore edilmedik anıtsal yapı kalmadı. Bu çalışmalar sonucunda da Bursa, artık UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bir evrensel değer” dedi.

Altepe, Bursa merkezinde yapılan restorasyon, rekonstrüksiyon ve işlevlendirme çalışmalarının Büyükşehir’e yeni bağlanan 10 ilçede de başlatıldığını söyledi. Tüm ilçelerdeki tarihi eserleri ayağa kaldırdıklarını anlatan Altepe, “Bursa’daki tüm tarihi güzellikler, özellikle inanç turizmi ve turizmin gelişmesi açısından bizim için önemli değerler. Karacabey ilçesi, Karakoca Köyü de eski bir Rum bölgesi. Yaklaşık 150 yıl öncesine kadar burası Rumların yoğun olduğu bir bölgeydi. Bu kilise de 150 yıl öncesine kadar aktif olan bir kilise ve artık sadece duvarları kalmış. Bu kilisenin restorasyonu için de projeler hazırlanıyor. Bir an önce restorasyon gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Altepe, kilisenin restorasyonunun ardından köyün yabancı ziyaretçilerinin de ilgisini çekeceğini ifade ederek, “Kilise restore edilip işlevlendirilerek sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde kullanılabilecek. 150 yıllık kilise restorasyonuyla Karakoca Köyü ve Karacabey’e değer katacak” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz