Ana sayfa Batı Trakya Haberler 14 MAYIS GÜMÜLCİNE’NİN İLHAKI TÖRENLERLE KUTLANDI

14 MAYIS GÜMÜLCİNE’NİN İLHAKI TÖRENLERLE KUTLANDI

17
0

Gümülcine’nin Yunanistan’a ilhakının 93. yıldönümü törenlerle kutlandı. 
Kutlamalar, 14 Mayıs Salı sabahı Kilisede dini törenle başladı. Öğle saatlerine doğru şehir merkezinde gerçekleştirilen resmi geçit törenine askeri birlikler ve okul öğrencileri katıldı.

Geçit töreninde Türk ilkokullarının yanısıra, Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi ile Medrese-i Hayriye Okulu öğrencileri de yer aldı. Resmi geçit töreni sırasında Başkonsolos İlhan Şener, azınlık okulları öğrencilerini ayağa kalkarak alkışladı.

93. yıldönümü töreninde hükümeti İçişleri Bakanı Evripidis Stilyanidis temsil etti. Törene Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, Rodop, Dimetoka ve İskeçe bölgesi Mitropolitleri, Bölge Genel Sekreterliği Temsilcileri, Yunanistan Dışişleri Balkanlığı’nın Batı Trakya Siyasi İşler Bürosu Müdürü Nikolaos Piperingos, Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis, kuvvet Komutanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Törene katılanlar arasında Yunanistan’da aşırı sağ Hrisi Avgi Partisi Selanik A bölgesi Milletvekili Antonis Gregos bulunuyordu. Tören sırasında anıta çelenk koymak istedi ancak protokol gereği buna izin verilmedi. Kutlamalarda Gregos’a yaklaşık 30 kişilik Hrisi Avgi Partisi üyesi destek verdi.

Kutlamaların bir diğer ayrıntısı ise, Hrisi Avgi Partisi Milletvekili Antonis Gregos, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener’in yanına giderek yer alması dikkat çekti. Bununla da yetinmeyen Milletvekili Gregos, resmi geçit töreni sırasında Milletvekili Ahmet Hacıosman’nın yanına oturdu ve Yunanistan Dışişleri Balkanlığı’nın Batı Trakya Siyasi İşler Bürosu Müdürü Nikolaos Piperingos ile tören boyunca sık sık samimi bir şekilde sohbet etmesi ve zaman zaman gülmesi dikkatlerden kaçmadı.

Türk öğrencilerin ellerinde ülkelerinin Yunan bayrağı ile resim geçit töreninden geçtiği sırada ise Milletvekili Gregos’un gözlerini kapayarak alkışlamaması da ilginç bir görüntü oluşturdu. 

Video izle: http://www.dailymotion.com/user/birlikgazetesi/1#video=xzvcr3

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here