Ana sayfa Yunanistan Haber 10 Bin Göçmeni Türkiye’ye Geri Gönderecek

10 Bin Göçmeni Türkiye’ye Geri Gönderecek

3
0

Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria göçmen kampında kalan sığınmacıların protesto gösterisinde çıkan yangında bir kişinin hayatını kaybetmesi ve tarım ve orman alanlarına zarar verilmesi üzerine hükümet, 2020’nin sonuna kadar 10 bin sığınmacıyı Türkiye’ye geri göndermeye karar verdi.

Pazar günü sığınmacılardan bir kadın hayatını kaybetmiş, 17 kişi yaralanmıştı. Yangının çıkış nedeni belirlenememiş, ardından polis ile sığınmacılar arasında çatışma meydana gelmişti.

Midilli’deki Moria’nın nüfusu, dört kat artarak 12 bine ulaşmış durumda. Bu durumun kentte şiddet olaylarını artırdığı belirtiliyor.

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Lefteris İkonomu “Gerçek bir ulusal krizle karşı karşıyayız” dedi. Başbakan Kiriakos Miçotakis’in hükümeti, ülkeye gelen sığınmacı sayısını azaltmak için sınırlardaki denetimleri sıkılaştırmayı, ayrıca belgeleri olmayan göçmenler ve sığınma başvuruları reddedilenler için yeni “kapalı merkez”ler inşa etme kararı aldı.

Başbakanlık konutu Maksimu’da yapılan hükümetin kriz toplantısında, 2020 yılı sonuna kadar 10 bin sığınmacının Türkiye’ye geri gönderilmesi kararı da çıktı.

Kamptaki göçmenlerden bir kısmı, olaylar sonrası başka yerlere nakledildi. Hükümet açıklamasında, Ege Denizi’nde daha fazla sahil güvenlik devriyesi yapılacağı belirtildi.

Hükümet Sözcüsü Stelios Peças, “Artık bir mülteci sorunundan çok, bir göçmen sorunuyla karşı karşıyayız” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here